2019 Faaliyet Raporu

2019 Faaliyet Raporu

İTHALAT İHRACAT:

 • Dış ticarette sınırların kalktığı küresel rekabet olgusunun oluştuğu günümüz koşularında firmalarımızın büyüme stratejilerini geliştirmek ve olası krizlere karşı ayakta kalabilmeleri adına dışa açılım bir zorunluluk haline geldi.Bu gün 180 milyar doların üzerindeki ihracat rakamları firmalarımızın büyük çoğunluğunun ihracata yöneldiğini göstermektedir.Bu bağlamda dış ticaret mevzuatı bu konuda yayınlanan önemli yönetmelik ve tebliğler ithalat ve ihracat ile ilgili uygulamalar hakkında Odamızdan gerek sözlü  gerekse yazılı olarak talep edilen bilgilendirme başvuruları 2019 yılı içinde yanıtlanarak kendilerine detaylı bilgi ulaştırıldı.

 

KOSGEB

 • İlçemizdeki işletmelerin rekabet güçlerinin geliştirilerek,ulusal ve uluslar arası pazarlardaki paylarını artırmak üzere KOSGEB CİZRE TEMSİLCİLİĞİ Odamız bünyesinde kurulmuş olup,KOSGEB destek ve hizmetlerinin işletmelerimize daha kolay ulaştırılması için KOSGEB ile işbirliği yapılmıştır.Ayrıca Odamızca 2019 yılında  Kosgeb işbirliği ile toplamda 160 kişiye “Girişimcilik Kursu”verilerek genç girişimcilere kendi işlerini kurma konusunda gerekli destek verilmiştir.

 

BÖLGESEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE ÖNCÜLLÜK ETTİK

 

 • Bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için gerekli çalışmayı yaptık.Bu kapsamda ilgili Bakanlıklara görüş ve önerilerimizi içeren raporlar verdik.
 • İlimiz milletvekilleriyle sıkı ilişkiler geliştirerek sorunların merkezi hükümet nezdinde daha sık gündeme alınması için çaba sarf ettik.
 • Cizre’nin il statüsünü kazanması adına başta Sn Cumhurbaşkanımız nezdinde olmak üzere tüm platformlarda haklı talebimizi halkımız adına  yüksek sesle dile getirdik.Geleceğimiz için çok değerli bu somut adımdan sonra  şehrimiz il olma  yolunda olumlu mesafe kat ettik.
 • İlimizi ziyaret eden Bakan ve bürokratlara genel sorunlarımız ve çözüm önerilerimizi içeren raporlar hazırladık.
 • Bölgemiz odalarıyla birlikte ilimiz ve bölgemize bağlı sorun ve çözüm önerilerini içeren raporlar hazırladık.
 • Bölgemizin can damarı olan Habur Sınır Kapısı ile ilgili sorunların çözümünde ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunarak,çözüm önerileri sunulmuş ve Habur Sınır Kapımızın işleyişi  kolaylaştırılmıştır.

        Odamız ve Cizre Kızılay Şubesi işbirliği ile ikincisini düzenlediğimiz Ekonomi seminerimizi Cizre Kaymakamlığı

Konferans salonunda, Kişisel Gelişim Uzmanı ve Endüstri Mühendisi yazar Sn. Mustafa Acungil’in katılımıyla

gerçekleştirdik.

 • Odamız ve Kızılay Cizre Şubesi işbirliği ile Şenlendirme Projelerinden bir tanesi olan Meslekleri ve Meslek Sahiplerini Tanıtım Projesi kapsamında üçüncü etkinliğimizi Fettah Kadooglu Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdik.
 • Odamız ve Cizre Kızılay Şubesi işbirliği ile düzenlediğimiz Ekonomi seminerlerimize devam ettik. Proje kapsamında, Türkiye İktisadî Girişim ve İş Ahlâkı Derneği (İGİAD), öncülüğünde “İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü” panelini gerçekleştirdik.

 

 • Cizre’mizi ziyaret eden TÜRSAB ve Tur Operatörleri Heyetini kentimizde ağırlayıp, Cizre’nin Turizm turları kapsamına alınması ve Cizre’ye düzenli olarak seyahat turlarının düzenlenmesi için istişarelerde bulunup şehrimizi tanıtıp kentin tarihi yerlerini, gezdirdik.

 

 • Odamız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi”İkinci el araç alım satımı yapan şahıslara yönelik sınavlar düzenledik başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

ABD SUMMER FANCY FOOD SHOW FUARI’NA KATILDIK

 

 • Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi kapsamında Cizre TSO Gıda ve İhracat Sektöründe faaliyet gösteren 26 firma temsilcimiz ile birlikte, yurt dışı iş gezisi projemiz kapsamında, 23-28 Haziran tarihleri arasında, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Summer Fancy Food Show fuarına katıldık.

 

 • Cizre’de yapılması planlanan, yatırım programına alınan 500 yataklı Cizre Devlet Hastanesinin, yetkililerce Şırnak’a bağlı ikizce köyüne taşıma gayreti ve arsa tahsisi için çalışma başlatılmasına karşı Cizre STK bileşenleri ve vatandaşların katılımı ile TSO Hizmet binamız önünde basın açıklaması yaptık.
 • Tarım Bakanlığınca yürütülen 13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleri konusunda yatırımcılara yönelik olarak odamız toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendik.
 • Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi’ne Cizre TSO olarak katılıp destek olduk.
 • Odamız tarafından düzenlenen “İhracat’ın Yıldızları Ve Ekonomiye Değer Katanlar” ödül törenimiz yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Törende, bölgemizde faaliyet yapan 12 firmamıza 4 dalda ödül verdik.

 

         ODAMIZ VE ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 • Odamız ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sefinç ile Antalya TSO Başkanı Sn. Davut Çetin tarafından imzalandı.

  

CİZRE’DE 10 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

 

 • Tarım ve Orman Bakanlığı`nın başlattığı `Geleceğe Nefes` adlı fidan dikimi kampanyasına katıldık.

 

 

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE VE İŞ HUKUKU FARKINDALIK KONFERANSIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK

 

 • Odamız, İŞKUR ve SKG işbirliği ile düzenlediğimiz, Çocuk İşçiliği İle Mücadele Ve İş Hukuku Farkındalık Konferansımızı, hukukçu Sn. Mehmet Şirin Erdoğan’ın sunumu ile Cizre Kaymakamlığı konferans salonunda yoğun bir katılım ile gerçekleştirdik.

 

“ONLİNE BELGE VE AİDAT HİZMETLERİ”

 

 • Odamız TOBB Bilgi Sistemleri Uygulaması (TOBB-BS) kapsamında, Online Belge ve Aidat Hizmetlerini vermeye başlamış olup üyelerimizin internet aracılığı ile işlemlerini hızlı bir şekilde yapabileceklerdir.

  

CİZRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

 

 • Odamızın %85 oranında katılım payına sahip olduğu Cizre Organize Sanayi Bölgesi Cizre-Nusaybin Karayolunun 14.km.Nergizi Mevkiinde 1.000.000- m2 arazisi kamulaştırılmış olup, 110 sanayi parselden 42 parsel girişimcilerimize  bedelsiz arsa tahsisi yapılarak,işletmelerden 16 tanesi üretime geçmiştir. Geri kalan firmalar inşaat ve proje aşamasında hızla  üretime geçmeleri planlanmaktadır.Cizre Organize Sanayi Bölgemizin 15 km mesafeli ve toplamda 84 direkten oluşan 3/0 AWG Pigeon çift devre elektrik nakil hattı ihalesi 16.05.2019 Tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yapıldı.Bu kapsamda enerji nakil hattı tamamlanarak üreticilerimizin enerji sorunu çözüme kavuştu.
 • OSB’deki Firmaları SGK ve İŞKUR müdürleri ile ziyaret edip, faaliyette olan firma yetkilileri ile görüşme sağladıktan sonra kurumlar tarafından verilen, nitelikli destekleri anlattık.
 • Cizre İsmail Ebul-iz Organize Sanayi Bölgemizin Mülkiyetinde olup, imarsız olan 180 dönümlük arazinin imar çalışmaları odamızın girişimleri sonucu bakanlık tarafından onaylanmış olup, OSB’mize 17 parsel  daha eklenerek parsel sayısı  58’den 75’e yükselmiştir.  Parsellerimiz alt yapı çalışmalarımızdan sonra yatırımcılarımız tahsis edilecektir.

 

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ VE DİĞER ODALARLA DİYALOGU GELİŞTİRDİK

 

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin toplantı ve organizasyonlarına aktif katılım sağladık.
 • Bölgemiz dışındaki Odalarla sıkı diyaloglar geliştirdik,Irak’a giden işadamlarına Iraklı yetkili ve işadamlarıyla buluşmalarını sağladık.Gelen Oda temsilcilerine İlimiz/İlçemiz de yatırım yapmalarının avantajları anlatıldı.
 • İlimizi,Odamızı ziyaret eden yabancı misyon temsilcilerine ilimizi ve bölgemizi tanıttık.
 • Yerel ve ulusal basın yayın kuruluşları ile ilişkilerimizi geliştirerek,İlimiz,ilçemiz ve bölgemizi ilgilendiren her türlü konuda düşüncelerimizi geniş kitlelere ulaştırdık.

 

SOSYAL AKTİVİTELERİ DESTEKLEDİK

 

 • Odamız Ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal dayanışmaya ve kültürel faaliyetlere önem verir.Her eğitim döneminde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Fakir ve yardıma muhtaç öğrenciler tespit edilerek, 1600 Öğrenciye Kışlık Ayakkabı yardımı yapılmıştır.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Öncülüğünde her yıl ramazan ayında yoksul ve fakir ailelere 50.000,00(Elli Bin)-TL tutarında çeşitli gıda yardımı yapıldı.

 

 • Dar gelirli vatandaşlarımızın sorunlarına bir nebze de olsa katkı sağlamak amacıyla gıda,giyim,ilaç ve kirâ giderleri odamızca karşılandı.

 

 • Ailelerinin maddi durumları iyi olmayan üniversite öğrencilerine 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi boyunca okulun açık olduğu her ay için düzenli olarak 200,00-‘er -TL burs olarak Odamızca katkı sağlanmaktadır.

 

  2020 HEDEFLERİMİZ

 

1.Üyelerimize etkin,kaliteli ve hızlı hizmet sunarak bu anlamda 5 yıldızlı hizmet anlayışı ile Akredite Oda olmak

2.Üreteceğimiz eserler ve çalışmalar ile üyelerimize ve toplumsal yaşamımıza katkıda bulunmak, bu eserlerle yerel yönetimlere ve ülke yöneticilerine ışık tutmak.

3.Cizre`nin,Bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına ve dışa açılmasına yardımcı olmak.

4.Oda üyeliğini cazip kılmak, saygınlığı korumak, oda-üye bütünleşmesini sağlamak ve tarafsız hizmet vermek

5.Oda’yı üyeler nezdinde iş dünyası hakkında danışman bir kurum haline getirmek

6.Daha iyi hizmet ve gelişmek için personelimizi ve üyelerimizi mesleki konularda eğitmek