2020 Faaliyet Raporu

2020 Faaliyet Raporu

CİZRE TİCARET VE SANAYİ ODASI 2020 YILI FAALİYET RAPORUDUR

İTHALAT İHRACAT:

– Dış ticarette sınırların kalktığı küresel rekabet olgusunun oluştuğu günümüz koşularında firmalarımızın büyüme stratejilerini geliştirmek ve olası krizlere karşı ayakta kalabilmeleri adına dışa açılım bir zorunluluk haline geldi.Bu gün 180 milyar doların üzerindeki ihracat rakamları firmalarımızın büyük çoğunluğunun ihracata yöneldiğini göstermektedir.Bu bağlamda dış ticaret mevzuatı bu konuda yayınlanan önemli yönetmelik ve tebliğler ithalat ve ihracat ile ilgili uygulamalar hakkında Odamızdan gerek sözlü gerekse yazılı olarak talep edilen bilgilendirme başvuruları 2020 yılı içinde yanıtlanarak kendilerine detaylı bilgi ulaştırıldı.

KOSGEB

– İlçemizdeki işletmelerin rekabet güçlerinin geliştirilerek,ulusal ve uluslar arası pazarlardaki paylarını artırmak üzere KOSGEB CİZRE TEMSİLCİLİĞİ Odamız bünyesinde kurulmuş olup,KOSGEB destek ve hizmetlerinin işletmelerimize daha kolay ulaştırılması için KOSGEB ile işbirliği yapılmıştır.Ayrıca Odamızca 2019 yılında Kosgeb işbirliği ile toplamda 160 kişiye “Girişimcilik Kursu”verilerek genç girişimcilere kendi işlerini kurma konusunda gerekli destek verilmiştir.

BÖLGESEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE ÖNCÜLLÜK ETTİK

– Bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için gerekli çalışmayı yaptık.Bu kapsamda ilgili Bakanlıklara görüş ve önerilerimizi içeren raporlar verdik.
– İlimiz milletvekilleriyle sıkı ilişkiler geliştirerek sorunların merkezi hükümet nezdinde daha sık gündeme alınması için çaba sarf ettik.
– Cizre’nin il statüsünü kazanması adına başta Sn Cumhurbaşkanımız nezdinde olmak üzere tüm platformlarda haklı talebimizi halkımız adına yüksek sesle dile getirdik.
– İlimizi ziyaret eden Bakan ve bürokratlara genel sorunlarımız ve çözüm önerilerimizi içeren raporlar hazırladık.
– Bölgemiz odalarıyla birlikte ilimiz ve bölgemize bağlı sorun ve çözüm önerilerini içeren raporlar hazırladık.
– Bölgemizin can damarı olan Habur Sınır Kapısı ile ilgili sorunların çözümünde ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunarak,çözüm önerileri sunulmuş ve Habur Sınır Kapımızın işleyişi kolaylaştırılmıştır.
– Cizre vefa sosyal destek merkezine 1000 adet gıda paketi desteğinde bulunduk.

 

– Odamız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi”İkinci el araç alım satımı yapan şahıslara yönelik sınavlar düzenledik başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.
– 5 YILDIZLI HİZMET KALİTESİ İle AKREDİTE ODA OLDUK.
TOBB Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında 14. Dönem Akreditasyon sürecinde yer alan Cizre Ticaret ve
Sanayi Odamız yapılan belgelendirme denetimini geçerek Akreditasyon Statüsü almaya hak kazanarak Akredite oda
belgesini aldı.
– CİZRE VEFA SOSYAL DESTEK MERKEZİNE 1000 ADET GIDA PAKETİ DESTEĞİNDE BULUNDUK
Odamız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile Cizre Vefa Sosyal Destek Merkezine 1000 adet gıda paketi
desteğinde bulunduk.
– ŞEHRİMİZİN BELİRLİ NOKTALARINA DEZENFEKTAN İSTASYONLARI KURDUK
Korona virüsle mücadele kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sevinç tarafından ilçe merkezinde
vatandaşlarımızın yoğun kullandığı farklı noktalara “El Dezenfektan İstasyonu” kuruldu.

– Türkiye İhracat sıralamasında ilk 1000’e giren ihracatçı firmalarımıza plaket verdik.
– Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sevinç, Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan ve TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen, 365 Oda / Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve 61 Sektör Meclis Başkanlarına yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı.
– Şehrimizin belirli noktalarına dezenfektan istasyonları kurduk.
– Cizre Kızılay Şubesi tarafından Ramazan ayı boyunca odamızın da destek verdiği “Askıda Ekmek” uygulaması devam etti.
– Cizre Kaymakamı ve Belediye Başakan V. Sn. Davut Sinanoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sevinç ile Cizre Şehir Platformu çatısı altında bir araya gelen sivil toplum örgütü temsilcileri ve Muhtarlar, korona virüs önlemlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinliğe katıldık.
– Baykar tarafından Milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası “Cezeri”nin uçuş denemelerinin El-Cezeri’nin memleketi Cizre’de yapılması için Odamız tarafından davet edilerek yerel ve ulusal basında gerekli duyuru ve farkındalık oluşturulmuştur.
– Odamız ile Ortadoğu Kalkınma ve İşbirliği Derneği arasında Türkiye–Irak-Erbil arasında ticaretin kabiliyetini arttırmak amacı ile işbirliği protokolü imzalandı.
– Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz girişimleri ile 30 Haziran 2020’ye kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerlerine 31 Aralık 2020’ye kadar İŞKUR’a başvurmaları halinde Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilme imkanı getirilmiştir.
– ODAMIZDAN UZAKTAN EĞİTİME 55 TABLET BİLGİSAYARLA DESTEK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tablet bağışı kampanyası çerçevesinde Odamız aracılığı ile, uzaktan eğitime destek amacıyla Şırnak Valiliği tarafından başlatılan kampanyaya destek amacıyla 55 tablet bilgisayarı Cizre ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettik.

– Yönetim Kurulu Başkanımız Salih Sevinç tarafından İlçemiz Cudi Mahallesinde “Basra Taziye Evi” açılarak mahalle sakinlerinin hizmetine sunuldu.
– Odamızın Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Ol .OI 2021 tarihinde başlatılması öngörülen U-ETDS veri girişi zorunluluğu uygulamasının ileriki bir tarihe ertelenebilmesi hususunda,Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu nezdinde yaptığı girişimler sonuç verdi.

“ONLİNE BELGE VE AİDAT HİZMETLERİ”

– Odamız TOBB Bilgi Sistemleri Uygulaması (TOBB-BS) kapsamında, Online Belge ve Aidat Hizmetlerini vermeye başlamış olup üyelerimizin internet aracılığı ile işlemlerini hızlı bir şekilde yapabileceklerdir.
– İhracatçılarımızın yaralanabileceği TOBB Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) devreye alınarak ilgili oda üyelerimize teknik bilgi sunularak ticaretin ve ihracatın kolaylaştırılması sağlanmıştır.

CİZRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

– Odamızın %85 oranında katılım payına sahip olduğu Cizre Organize Sanayi Bölgesi Cizre-Nusaybin Karayolunun 14.km.Nergizi Mevkiinde 1.000.000- m2 arazisi kamulaştırılmış olup, 110 sanayi parselden 42 parsel girişimcilerimize bedelsiz arsa tahsisi yapılarak,işletmelerden 16 tanesi üretime geçmiştir. Geri kalan firmalar inşaat ve proje aşamasında hızla üretime geçmeleri planlanmaktadır.Cizre Organize Sanayi Bölgemizin 15 km mesafeli ve toplamda 84 direkten oluşan 3/0 AWG Pigeon çift devre elektrik nakil hattı tamamlanarak üreticilerimizin enerji sorunu çözüme kavuştu.

– OSB’deki Firmaları SGK ve İŞKUR müdürleri ile ziyaret edip, faaliyette olan firma yetkilileri ile görüşme sağladıktan sonra kurumlar tarafından verilen, nitelikli destekleri anlattık.

 

– Cizre İsmail Ebul-iz Organize Sanayi Bölgemizin Mülkiyetinde olup, imarsız olan 180 dönümlük arazinin imar çalışmaları odamızın girişimleri sonucu bakanlık tarafından onaylanmış olup, OSB’mize 17 parsel daha eklenerek parsel sayısı 58’den 75’e yükselmiştir. Parsellerimiz alt yapı çalışmalarımızdan sonra yatırımcılarımız tahsis edilecektir.

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ VE DİĞER ODALARLA DİYALOGU GELİŞTİRDİK

– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin pandemi sürecinde webinar ile sağlanan toplantı ve organizasyonlarına aktif katılım sağladık.
– Bölgemiz dışındaki Odalarla sıkı diyaloglar geliştirdik,Irak’a giden işadamlarına Iraklı yetkili ve işadamlarıyla buluşmalarını sağladık.Gelen Oda temsilcilerine İlimiz/İlçemiz de yatırım yapmalarının avantajları anlatıldı.
– İlimizi,Odamızı ziyaret eden yabancı misyon temsilcilerine ilimizi ve bölgemizi tanıttık.
– Yerel ve ulusal basın yayın kuruluşları ile ilişkilerimizi geliştirerek,İlimiz,ilçemiz ve bölgemizi ilgilendiren her türlü konuda düşüncelerimizi geniş kitlelere ulaştırdık.

SOSYAL AKTİVİTELERİ DESTEKLEDİK

– Odamız Ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal dayanışmaya ve kültürel faaliyetlere önem verir.Her eğitim döneminde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Fakir ve yardıma muhtaç öğrenciler edilerek,55 Öğrenciye Tablet bilgisayar.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Öncülüğünde her yıl ramazan ayında 1.000 yoksul ve fakir ailelere 100.000,00(Yüz Bin)-TL tutarında çeşitli gıda yardımı yapıldı.

– Dar gelirli vatandaşlarımızın sorunlarına bir nebze de olsa katkı sağlamak amacıyla gıda,giyim,ilaç ve kirâ giderleri odamızca karşılandı.

– Ailelerinin maddi durumları iyi olmayan üniversite öğrencilerine 2020 eğitim ve öğretim dönemi boyunca okulun açık olduğu her ay için düzenli olarak 200,00-‘er -TL burs olarak Odamızca katkı sağlanmıştır.

 

2021 HEDEFLERİMİZ

1.Üyelerimize etkin,kaliteli ve hızlı hizmet sunarak bu anlamda 5 yıldızlı hizmet anlayışı ile Akredite olan Odamızın daha iyi hizmet sunabilmesini teminen B seviyesine yükselmek için çalışmalarımızı ve hizmetimizi geliştirmek

2.Üreteceğimiz eserler ve çalışmalar ile üyelerimize ve toplumsal yaşamımıza katkıda bulunmak, bu eserlerle yerel yönetimlere ve ülke yöneticilerine ışık tutmak.

3.Cizre’nin,Bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına ve dışa açılmasına yardımcı olmak.

4.Oda üyeliğini cazip kılmak, saygınlığı korumak, oda-üye bütünleşmesini sağlamak ve tarafsız hizmet vermek

6.Oda’yı üyeler nezdinde iş dünyası hakkında danışman bir kurum haline getirmek

7.Daha iyi hizmet ve gelişmek için personelimizi ve üyelerimizi mesleki konularda eğitmek