BİR DİZİ TEMAS VE ZİYARETLERDE BULUNMAK ÜZERE CİZRE’YE GELEN IRAK BAKANI MARUF’U KARŞILADIK

Irak Kürdistan Bölgesi Etnik ve Dini Unsurlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf, Irak Türkmen Cephesi Erbil sorumlusu Amer Azzat Abdullah, Iraklı iş adamı Zakarıya Tahseen Mohammed bir dizi temaslarda bulunmak üzere Cizre’yi ziyaret etti.
Bakan Maruf ve beraberindeki heyeti, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Davut Sinanoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Salih Sevinç, Meclis Başkanımız Ömer Faruk Yıldırım ve TSO meclis üyelerimiz karşıladırlar.
Ziyarette Irak ile yaşanan sorunlar ve sorunların çözümü hususunda fikir alış verişinde bulunularak;
Özellikle Habur Sınır Kapısı ile Irak İbrahim Halil Gümrük Kapısında yaşanılan aksaklıkların giderilmesi, ve sorunlara ivedi bir şekilde çözüm bulunulması hususu paylaşıldı.
Görüşmede özellikle Pandemi süreci nedeni ile Irak gümrüğünde uygulamaya konulan Koronavirüs testi için alınan ücretin kaldırılması ve gümrük kapısının yolcu geçişlerine pandemi öncesi sürecine dönmesi noktasında görüşmelerde bulunuldu.
Öte yandan iki ülke arasında yapılabilecekler, ihracatın arttılması ile ihracatçılarımızın sorunları ve bölgemiz için önem taşıyan yeni sınır kapılarının açılması hususunda istişareler edildi.
Toplantının sonunda, Yönetim Kurulu Başkanımız Salih Sevinç bakan Maruf’a hediye takdim etti.