FLAŞ FLAŞ YARINDAN İTİBAREN ÜLKEYE DÖVİZ GİRİŞİ BAŞLIYOR

FLAŞ FLAŞ YARINDAN İTİBAREN ÜLKEYE DÖVİZ GİRİŞİ BAŞLIYOR

Kuzey Irak’la Yaptıkları ihracatın karşılığı olan dövizi Türkiye’ye getiremediklerini ileri süren ihracatçılar ve nakliyeciler, bir haftadan buyana mağdur durumda olduklarını ve ihracatın durma noktasına geldiğini dile getirerek, yaşanan krizin aşılması için yetkililerden harekete geçmelerini ve bu sorunun krize dönüşmeden çözüme kavuşturulması gerektiğini belirttiler.

Bu konu üzerine, harekete geçen Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı Erbil’e geçerek yetkilelerle bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi.Bu görüşmenin olumlu sonuçlandığının müjdesini verdi. 

Konuya ilişkin, yoğun bir şikayet aldıklarını belirten Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı,Türkiye’nin yılda 12 milyar dolar ihracat yaptığı Kuzey Irak’tan son bir haftadan bu yana, Türkiye’ye döviz girişinin durduğuna tanık olduk. Kuzey Irak Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız görüşme neticesinde, 26 Ocak 2014 (yarın) itibaren,gümrükte dolar girdisiyle ilgili herhangi bir sıkınıtının yaşanmayacağını ve isteyenin yurda dolar getirebileceğini, yapılan bu görüşme neticesinde sorunun çözüme kavuştuğunu dile getirdi.