`YAP AMA BOZMA` ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİK

`YAP AMA BOZMA` ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİK

Programa, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sn. Faik Arıcan, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sefinç, Meclis Başkanımız Sn. Ömer Faruk Yıldırım, Kızılay Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Sn. Kamile Canbay, Hamilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Barbaros Ceylan, Cizre ilçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mirza Sabuncu, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Yarışma öncesi kısa bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Salih Sefinç, salondakileri selamlayarak, “maddiyata dayalı değil imar eden, iyilik yolunda adım atan bir gençlik için bugün düzenlemiş olduğumuz Yap ama Bozma yarışması adıyla, bundan böyle her şeyi iyilik yolunda imar edeceğiz ama bozmayacağız”dedi.
  
Kızılay Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Kamile Canbay, yarışmanın Cizre’de ilk kez düzenlendiğini bunu her yıl yaymak istediklerini belirtti.

Kızılay Cizre Şube Başkan Yardımcısı ve TSO Meclis Başkanımız Sn. Ömer Faruk Yıldırım da 14 liseden yaklaşık 600 öğrencinin katıldığı 2 kategoride oluşan 70’lik ve 150`lik parçadan oluşan yapboz yarışmasındaki amaçlarının Cizre’nin temel değerlerini Türkiye’ye tanıtmak olduğunu söyledi. İlk kez düzenledikleri yarışmayı her yıl genişletmek istediklerini ifade eden Yıldırım, “Yarışmada dereceye giren birinciye, ikinciye  ve üçüncüye para ödülümüz olacak” dedi.

Cizre Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elif Tüzün de Cizre’nin tarihi geçmişinin Hz. Nuh tufanına kadar gittiğini belirterek amaçlarının öğrencilere tarihi ve kültür bilincini yansıtmak olduğunu söyledi. 

Yarışmayı 9 dakikada tamamlayarak birinci olan Cizre Mehmet Akif Ersoy Lisesi 9. sınıf öğrencisi Evin Öncel, yarışmada ilçenin tarihi önemi olan Kırmızı Medrese’nin parçalarını birleştirip birinci olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Yarışmada dereceye giren ilk üç öğrenciye para ödülü verildi.