YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN ÇAĞLI,MECLİS BAŞKANIMIZ SAYIN ABDULLAH MÜŞTAK VE ŞIRNAK TSO BAŞKANI SAYIN OSMAN GELİŞ “8. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI`NA KATILDILAR

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN ÇAĞLI,MECLİS BAŞKANIMIZ SAYIN ABDULLAH MÜŞTAK VE ŞIRNAK TSO BAŞKANI SAYIN OSMAN GELİŞ “8. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI`NA KATILDILAR

“TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası`nda önemli konular ele alındı. Ticaret ve sanayi odalarının temsilcileri illerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Şırnak il ve ilçeleri adına söz alan Şırnak Tso Yönetim Kurulu Başkanı Sn Osman Geliş,Şırnak`ın sorunlarını aktardı. Çözüm sürecinin sekteye uğratılmadan hedefe başarıyla ulaştırılması noktasında; Umudumuz ve geleceğimiz olan barış ve kardeşlik projesine katkı sunan, emek veren, herkese HZ Nuh`un sabır ve metanetini diliyorum.Bu süreçte önemli olan haklı veya haksız olmak değil, çünkü bu kavganın kazananı yoktur, ya kaybederiz yada daha çok kaybederiz. dedi.

Habur sınır kapısına yeni yapılacak olan 3 köprünün hızlandırılması, Uludere Gülyazı Sınır Kapısının açılması, Yapımı süren yollarımız Şırnak – Cizre, Şırnak – Siirt, Şırnak – Van kara yolunun bitirilmesi ve Şırnak – Hakkari yolunun yapılması için yatırım programına alınmasını talep ederek, ulaşımdaki sitemlerini de dile getirdi. Madencilik sektörünün önündeki engellerin kaldırılması durumunda hem ülke ekonomisine hem de ilimizin istihdamına katkı sunacaktır. dedi.

Bunun üzerine bir açıklama yapan Başbakan Sayın Davutoğlu;Habur’da üçüncü köprünün inşaatı hem Kuzey Irak ve hem de Türkiye tarafında başladı. Üçüncü köprü üç gidiş-üç geliş altı şeritten oluşacak, tamamlandığında Habur’un kapasitesi yüzde 50 oranında artacak, bunu da en kısa sürede inşallah önümüzdeki aylarda tamamlayacağız.Ayrıca Cizre-Silopi kara yolununda en geç 9 aylık bir süre zarfında tamamlayacağız.Dedi.

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğluna teşekkür eden Başkan Geliş,özetle Irak bölgesel Kürt yönetimi ile diyalogların geliştirilmesi neticesinde ülkemizin ve bölgemizin ekonomisi canlanıp, işsizlik ciddi anlamda azalacaktır. İnanç ve Dağ Turizmi, Tarım ve Hayvancılığın desteklenmesi konularını dile getirerek,yapılacak bu yatırım ve çalışmaların ilimiz ekonomisine ve istihdamına son derece katkı sağlayacağını vurguladı.