TOBB Türkiye Ticaret Merkezi (Şikago)

TOBB Türkiye Ticaret Merkezi (Şikago)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından iletilen yazıda, Şikago`daki Türkiye Ticaret Merkezi`nin kuruluş çalışmalarının tamamlandığı iletilmektedir.

 

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM), şirketlerin yurtdışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri, ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla mağaza/ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran, şirketlere hukuki ve mali danışmanlık ile dağıtım ağlarının güçlendirilmesine yönelik hizmetlerin sunulduğu merkezlerdir.

TOBB tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı`nca belirlenen hedef ülkelerde TTM`ler kurulması planlanmaktadır. Bu çerçevede ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri`nin Şikago şehrinde bir TTM kurulması öngörülmüştür. Kuruluş çalışmaları tamamlanan TOBB TTM Şikago, dünyanın üçüncü en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O`Hare Havalimanı yakınında konumlandırılmış olup, 8.100 m2`si depo alanı ve 1.160 m2`si ofis alanı olmak üzere toplam 10.300 m2 kapalı alan ile Şikago`da Türk şirketlerine hizmet verecektir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle 2010/6 sayılı Tebliğ kapsamında faaliyetlerini sürdürmekte olan TOBB TTM Şikago, kullanıcı şirketlere ABD`de özel olarak seçilmiş pazar segmentlerinde katma değerli hizmetler sunan ve sistemin tüm bileşenlerinin tek çatı altında toplandığı bir platform özelliği taşımaktadır. Profesyonel ekibiyle piyasadaki rakiplerine göre birçok konuda daha teknik, belirgin avantaj ve iyileştirmeler içeren olanakları bir arada sunmaktadır.

TOBB TTM Şikago, öncelikli olarak makine ve teçhizat, elektrikli makina, otomotiv yan sanayi, mobilya ürünleri, plastik, kauçuk ve kimyasal ürünler, mermer, çimento ve diğer taşlar, tekstil ve hazır giyim, gıda ürünleri ve diğer hızlı tüketim malları, demir ve çelik ile demir ve çelikten eşyalar, hava taşıtları aksam ve parçaları, alüminyum ve alüminyumdan eşyalar sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

TOBB TTM Şikago ile ilgili olarak tanıtım sunumu ekte sunulmuştur. İlerleyen dönemde ilgi duyan oda-borsa ve şirketlerimizin katılımıyla detaylı bir webinar tanıtım toplantısı yapılması planlanmaktadır. Konu ile ilgili olarak ABD pazarına ilgi duyan üyelerimizin bilgilerinin ekteki şablona uygun olarak tobbtm@tobb.org.tr adresine bilgi verilmesi gerekmektedir.