TÜRK – KIRGIZ İŞ FORUMU HK.

TÜRK – KIRGIZ İŞ FORUMU HK.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza iletilen yazıda Türkiye Kırgız Cumhuriyeti 9.Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle Türk – Kırgız İş Forumunun düzenleneceği bildirilmiştir. 21 Kasım 2019 tarihinde saat 14:30’da İstanbul’da Conrad İstanbul Bosphorus Otel’de (büyük Balo Salonu) gerçekleştirilecek “İş Forumu”na, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay`ın ve Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Kubatbek Boronov’un iştirak ederek katılımcılara hitap edeceği belirtilmiştir.

İlgili yazıda Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin, ülke ekonomisinin büyüyeceği beklentilerine dayanarak yakın bir dönemde 1 milyar Dolar seviyesine çıkartılmasının hedeflendiği ifade edilmektedir. 2018 yılında Kırgızistan`a ihracatımızın bir önceki yıla göre %9,8 oranında arttığı ve 377,2 milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiği aktarılmaktadır. Söz konusu yazıda aynı zamanda Kırgızistan’da ulaştırma altyapısı, telekomünikasyon, hidroelektrik, hidrokarbon sanayi, mineral, metal ve kıymetli taş madenciliği, tekstil, gıda işleme, tarım (buğday, türün, bakliyat vs.), ambalaj sanayi ve turizm sektörlerinde yatırım olanaklarının bulunduğu da belirtilmektedir.

Taslak programı ekte sunulan söz konusu İş Forumuna katılım için firma temsilcilerinin kirgizistan.tobb.org.tr adresinde yer alan başvuru formunu doldurduktan sonra son katılım teyitlerinin en geç 20 Kasım 2019 tarihine kadar TOBB’a (kirgizistan@tobb.org.tr) bildirmeleri gerektiği aktarılmıştır.

İlgili üyelerimize duyurulur.

Saygılarımızla,