UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI HK. DUYURU!

UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI HK. DUYURU!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından odamıza gönderilen yazıda, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gelen Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları konulu yazı İlgide kayıtlı yazıda, Irak Merkezi Standardizasyon Kalite ve Kontrol İdaresi (COSQC) tarafından, uygunluk değerlendirme sertifikası düzenleme konusunda yetkilendirilen kuruluşlar listesinde değişiklik yapıldığı belirtilmiştir. “Intertek, HQTS China” ve “Geo Chem Middle East” firmalarının yetkileri iptal edilmiş olup, bu alanda tek yetkili kuruluş olarak “B.V. Bureau VERITAS France” belirlenmiştir.

Ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) ile Irak Merkezi Hükümeti (IMH) arasında ticaret alanında teknik mevzuat ve uygulamalara ilişkin farklılıklar olduğu belirtilmiştir. IKBY, Intertek firması ile sözleşmesini devam ettirmiştir.

Uygunluk değerlendirmesi alanında IMH ile IKBY’nin farklı kuruluşları yetkilendirmesinin, Irak’a ihracat yapan firmaların gümrükte sıkıntılar yaşamasına neden olabileceği vurgulanmıştır.

ilgili üyelerinizin ek bilgi için Bağdat Ticaret Müşavirliği (bagdat@ticaret.gov.tr) ile iletişime geçmesi önem arz etmektedir.