AÇILACAK YENİ SINIR KAPILARI TİCARETE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

AÇILACAK YENİ SINIR KAPILARI TİCARETE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı,tarihi bağlar itibari ile çok köklü olan Türkiye-Kürdistan ilişkilerinin son 3-4 yıl içinde daha da geniş boyutlara ulaştığını görmek biz bölge iş adamlarını son derece mutlu etmektedir.

Bu ilişkileri daha da ileri götürmek için Habur’a üçüncü köprü inşa edilmesi ve Aktepe, Ovaköy, Gülyazı, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarının açılması konusunda, Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi’nin ve beraberindeki heyetin Türkiye’ye gelmesi, çok verimli bir toplantının somut adımlarına işaret etmektedir. dedi.

Başkan Çağlı,bu toplantının bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza ve Kürdistan tarafındaki kardeşlerimize çok güzel bir Nevruz hediyesi olduğunu ifade ederek; İnşallah, ülkemizde perçinleşen barış süreci ile huzur ve istikrara örnek olacak bu tür adımlar her alanda artacaktır. Dedi

 

“Yeni sınır kapıları ticarete önemli katkılar sağlayacak”

 

Yıllık 12 milyar dolarlık ticaretin yapıldığı Irak-Türkiye arasında 1,6 milyon araç trafiğinin yaşandığı Habur Sınır Kapısının ticareti karşılamaya yetmemesi nedeniyle bu kapıya ilave olarak Aktepe ve Ovaköy Kapılarının açılması ve Habur’a 3.Köprünün yapılması, ticaretteki hacmin ileriki yıllarda daha da artmasına katkı sağlayacağını belirtti.

İkili İlişkilerimiz Hiç Bozulmasın

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, Kürt Yönetimi İç İşleri Bakanı Kerim Sincari ve Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ikili ilişkilerin hiç bozulmadan, hızla zenginleşmesi gerektiğini, dostluk ve kardeşlik köprülerinin bu tür somut adımlarla gelişmesi gerektiğini ifade etti.

26 Temmuz 2013’te Şerafettin Elçin Havalimanı açılışında Şırnak’a gelen Başbakan Sayın R.Tayyip Erdoğan’a bölgedeki sorunları ve Habur’a 3. köprünün açılmasına yönelik sundukları raporda bu projelerin biran önce hayata geçilmesi gerektiğini hatırlatan Cizre TSO Başkanı Çağlı, Kuzey Irak’ın Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu söyledi. İlimizin bulunduğu coğrafik konum gereği sınır ticaretinde yaşanan sorunların hayata geçecek bu yeni projelerle giderilebileceğini ifade etti. Bu görüşmeden son derece memnuniyet duyduklarını belirten Kürt Yönetimi İç İşleri Bakanı Kerim Sincari ve Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, ülkelerimiz ticaretine önemli katkılar sağlayacağını ümit ettikleri bu toplantının hayırlı ve uğurlu olmasını ifade etti.

 

Toplantı sonrası Kürt Yönetimi heyetine plaket takdim eden Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, toplantı sonrası Irak’ın Zaho kentine kadar kendilerine araçla eşlik ettiler.