BAŞKAN YILDIRIM EKONOMİ ŞURASINDA BÖLGE SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

BAŞKAN YILDIRIM EKONOMİ ŞURASINDA BÖLGE SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Sn. Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı Sn. İbrahim Yumaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Sn. Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Alparslan Bayraktar ile Cumhurbaşkanlığı Strateji, Bütçe Başkanı Sn. İbrahim Şenel ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.
Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Faruk Yıldırım, Cizre’nin il olması, Cizre’nin kara limanı statüsüne kavuşması gibi Şehrimizin önemli sorunlarını çözüm önerileriyle birlikte dile getirerek, ilgili bakanlarımıza detaylı raporlar sundu.
Başkan Yıldırım, şehrimizin sorun ve taleplerini kapsamı raporlar halinde açıklayarak aşağıdaki maddeler halinde dile getirdi;
▶️Cizre’nin il statüsüne kavuşarak ülkemiz ekonomisine sunacağı katkı ile Şehrimizin il olmasının önemi.
▶️Cizre’nin kara limanı satatüsüne kavuşturulması ve Cizre‘ye lojistik köy kurulması ile Cizre’ye demiryolu bağlantısı ve Hızlı tren hizmetlerinin gerçekleşmesinin ülkemiz ihracatına sağlayacağı katkı.
▶️Şehrimizde önemli bir sorun olan hurda araçların durumu ile ilgili çözüm önerilerimiz ve mağduriyetlerin giderilmesi
▶️SGK işveren desteklerinin bölgemiz özelinde geliştirilmesi ile birlikte istihdamın arttırılması
▶️İkamet teskerelerinin şehrimizde düzenlenmesinin önemi
▶️B2 yetki belgesine sahip araçlarımızın gümrükte yaşadıkları sorunların giderilmesi
▶️İnşaat demiri ihracatında Irak’ta uygulanan gümrük vergisi artışı
▶️Cizre OSB’nin sorunları ve çözüm önerileri
Gibi bir çok talebimizi dile getirerek ilgili Şehrimizin hak ettiği konuma gelmesi için Bakanlarımızdan destek talebinde bulundu.
TOBB EKONOMİ ŞURASI