BAŞKANIMIZDAN,BAŞBAKANA ÖZEL DOSYA VERİLDİ

BAŞKANIMIZDAN,BAŞBAKANA ÖZEL DOSYA VERİLDİ

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, Başbakan’a Cizre ve Habur Gümrük Kapısında yaşanan sorunları iletti. Başbakan’a verdiği dosya ile ilgili ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Çağlı, “Bölgede eksik bıraktıklarımızı, yapamadıklarımızı, tamamlamalıyız. Yeni başarılara imza atmak için, barış süreci ile yeni bir başlangıç yapmalıyız. Bugün, siyasetin de, toplumun da, yeniden büyük hedefler etrafında kenetlenmesinin zamanıdır. Çünkü hepimizin ortak paydası memleket sevdasıdır. Özel sektör olarak bizler, son 30 yıldır memleketimizin yaşadığı badirelere ve sıkıntılara rağmen, Cizre’yi terk etmedik ve daha fazla çalışacağımıza, daha fazla üreteceğimize, daha fazla yatırım ve istihdam sağlayacağımıza söz verdik. Bizler memleketimiz de kavganın değil huzurun, çatışmanın değil diyalogun, kutuplaşmanın değil istişarenin hâkim olmasını sağlamak için çabalıyoruz.” dedi.

Habur Gümrük Kapısı’nda yaşanan sıkıntılara da değinen Başkan Çağlı, “Bilindiği üzere ülkemiz 2012’de 243 gümrük bölgesine 152 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Bu rekoru kırmada Irak’a yapılan ihracatın çok önemli katkısı bulunmaktadır. Irak Almanya’dan sonra ikinci en çok ihracat yapılan ülke konumundadır. Irak’a 11 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirilmiştir. Ticari veriler ışığında günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan mevcut kapımız Habur Sınır Kapısı hizmet vermekten uzak. Habur nehri 3. köprü projesi ile ilgili bir an önce adım atılması gerekmektedir. Irak hükümeti ile yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı’nda Ovaköy ve Şinova’da iki ayrı gümrük kapısı yapılması anlaşması kapsamında 3. köprünün yapımı bir an önce hayata geçirilmelidir. Irak’tan ülkemize tankerlerle ham petrol taşımacılığı yapan firmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yapılan başvurular 5-6 ay değerlendirmede kalmakta ve bu süre zarfında zaten başka yapacak iş imkanı olmayan, geçimini şoförlük mesleğiyle sağlayan bu insanlarımız işsizlikle, yoksullukla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu başvuruların ivedilikle işleme alınması hususunda sıkıntı ve görüşleri bildirdik.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’dan konuyla ilgilenmesini rica ettiğini ifade eden Süleyman Çağlı, Başbakandan bölgenin en büyük geçim kaynağı olan Habur Gümrük Kapısı’nın iyileştirilmesi konusunda ricada bulunduklarını söyledi.