BAŞKAN`IN BARIŞ SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ

BAŞKAN`IN BARIŞ SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın değişim sancısı çektiğini belirterek sözlerine başlayan Başkan Çağlı, Bölgemizin risklerle ve belirsizliklerle dolu hassas bir dönemden geçtiğini söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Çağlı; Biz tam bu coğrafyanın ortasındayız. Bu bölge zor ve çetin. Dünya politikalarının odağında bu coğrafya bulunuyor. İşte bu yüzden, biz bu coğrafyada hem iktisadi, hem de siyasi açıdan güçlü olmayı hedefleyerek çalışıyoruz.

 Bu süreci, istikrar ve reform ortamının yeniden ivme kazanması için bir fırsata dönüştürmeliyiz. Bölgede eksik bıraktıklarımızı, yapamadıklarımızı, tamamlamalıyız. Yeni başarılara imza atmak için, Barış Süreci ile yeni bir başlangıç yapmalıyız. Bugün, siyasetin de, toplumun da, yeniden büyük hedefler etrafında kenetlenmesinin zamanıdır. Çünkü; Hepimizin ortak paydası memleket sevdasıdır.dedi

 

Halkımızdan istikrar, reform ve en önemlisi barış için daha fazla diyalog ve uzlaşma sağlamasını bekliyoruz. Ortak sorunlarımıza, birlikte çözümler bularak, daha demokratik, şeffaf ve katılımcı bir siyaset anlayışını öne çıkartarak yaşamayı hedefleme arzusuna girmeliyiz.

Özel sektör olarak bizler, son 30 yıldır memleketimizin yaşadığı badirelere ve sıkıntılara rağmen, bölgeyi terk etmedik ve daha fazla çalışacağımıza, daha fazla üreteceğimize, daha fazla yatırım ve istihdam sağlayacağımıza söz verdik. 

Bizler artık memleketimiz de; kavganın değil huzurun, çatışmanın değil diyalogun, kutuplaşmanın değil istişarenin hâkim olmasını sağlamak için çabalıyoruz. Bu tür çabalarımızı büyük kararlılıkla sürdürmeye de devam edeceğimizi bütün çevrelere ve kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.