ÇAĞLI TÜRKONFED GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI KONSEYİ 39`UNCU TOPLANTISINA KATILDI

ÇAĞLI TÜRKONFED GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI KONSEYİ 39`UNCU TOPLANTISINA KATILDI

Diyarbakır`da DİSİAD`ın ev sahipliğinde Yapılan Türk Girişim Ve İş Dünyası Konfederasyonu`nun (TÜRKONFED) girişim ve iş dünyası konseyi 39`uncu toplantısında türkiye`nin önemli iş insanları ile 80 ilden işadamları bir araya geldi.

Organize edilen konsey toplantısına gümrük ve ticaret bakanı sn. Bülent tüfenkçi, Ak Parti genel başkan yardımcısı sn.mehdi eker, ak partili ve CHP`li milletvekilleri, türkonfed yönetim kurulu başkanı Sn.Tarkan Kadooğlu, Tüsiad Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Erol Bilecik, Vali Sn.Hüseyin Aksoy ve 80 ilden iş dünyası temsilcisi katıldı.

TÜSİAD yönetim kurulu başkanı sn.erol bilecik toplantıda yaptığı konuşmada; türkiye için toplumsal özgürlük, çoğulculuk ve dayanışma içinde ilerleme zamanı olduğunu kaydeden bilecik, ` ülkemizin önünde, meclisin ve hükümetimizin odaklanmasını önerdiğimiz ve kararlılıkla destek olacağımız, bizim demokrasi, ekonomi ve avrupa birliği ile ilişkiler olarak üç başlık altında topladığımız somut bir reform gündemi bulunuyor.

Siyasetin, diyalogun çözümün mimarı olmasını sağlayacak koşulların oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Dedi.

Türkonfed yönetim kurulu başkanı sn. Tarkan kadooğlu, yaptığı konuşmada, türkiye`nin orta gelir tuzağından kurtulmasını sağlayacak bir ekonomik ivmenin yakalanmasının, ülke refahının yükselmesi adına en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu savundu

Bölgenin normalleşmesinin siyaset kanallarına şans tanıyarak tetikleneceğini belirten kadooğlu, diyarbakır`ın ekonomik ve sosyal hayatına yapılacak katkının, bölgedeki iklimi değiştireceğine inandıklarını ifade ederek, “gelişmiş bir ekonomi ancak gelişmiş bir demokrasi kültürü ile var olur. Türkiye`nin küresel rekabetçilikte üst sıralara tırmanması, gelecekte dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alması bölgelerarası gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi kadar özgürlükçü bir demokrasi anlayışı ile gerçekleşebilir. Diyarbakır başta olmak üzere bölgeden başlayacak bir ekonomik gelişme, ülkemizin kalkınma hamlesinin de lokomotifi olabilir” şeklinde konuştu.

Toplantıda bir konuşma yapan yönetim kurulu başkanımız sayın Süleyman Çağlı;2013 yılında TÜSİAD Cizre toplantısında başta dostum ve hemşehrim olan sayın tarkan kaddoğlu şahsında ülkemizin çok değerli iş dünyasında yer alan misafirlerimizin huzurunda vermiş olduğum cizre’ye büyük bir yatırım sözümü divan otelini yaparak yerine getirmiş oldum.

Bu anlamda bölgeye yapılacak katma değeri yüksek yatırımların başlangıcı olarak türkiye de var olan 21 divan hotel zincirinin en üst halkası olacak şekilde inşallah bir ay içerisinde hizmete açaçağız.

Yine cizre organize sanayi bölgemiz gelecek yatırımcılarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasite ve alt yapıya sahiptir.bunun için yatırımcılarımızı bekliyoruz.

Sayın başbakanımızın eylül 2016 da yine kadim şehrimiz d.bakırda belirtmiş olduğu teşvikler iş dünyasından karşılık bulmuştur.

Bu anlamda cazibe merkezleri programına sadece cizre’den çok değerli 47 başvuru yapılmıştır.

10 yıla kadar devam edecek kalkınma ve yatırım hamlesini başlatmanız hükümet olarak doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimize önemli katkılar sunacaktır.

Bölgemiz yıllarca acı,gözyaşı, işsizlik ve göçle anılmıştır.

Bu sorunların çözümü için yatırım ve istihdamın şart olduğunu belirtmek isterim.

Bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması ülkemizin geleceği açısından da çok önemlidir.

Ülke olarak yaşadığımız bu özel sorunlarımızı atlattıktan sonra bölgeler arası gelişmişlik farkı sorunu ile karşı karşıya kalmamak adına kalkınma ve yatırım hamlesini önemsiyoruz.

Bölgede yatırım teşvikleri kapsamında yatırım yerinin bedava verilecek olmasının, makine ve teçhizat alımı için sıfır faizli kredi kullanımının yatırımın önündeki engelleri bertaraf edecektir.

Bu program aynı zamanda ekonomik büyümenin yanı sıra şehirlerimize beraberinde refahı, zenginliği getirerek,makus talihimiz olan işsizlik sorununa da çözüm olacaktır.

bu kapsamda temeli atılacak fabrikaların bacalarından huzur dumanları tütecektir.buna tüm kalbim ile inanıyorum.

bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygı ile selamlıyorum.dedi