Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKAN YARDIMCISI SAYIN ORHAN YEGİN, ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK” PROGRAMI KAPSAMINDA ODAMIZI ZİYARET ETTİ.
Programa Cizre Kaymakamımız sayın Ahmet ADANUR,SGK Genel müdür Yrd.Sayın Özge SONGÜL,SGK Daire Başkanı Sayın Dengi ÖZER İŞKUR Strateji Daire Başkanı,Sayın Fahrettin KAYA SGK Daire Başkanı Sayın Nedim CAN,SGK İl Müdürü Sayın Yahya BEROJE,İşkur İl Müdürü Sayın Sadık BORA,İşkur Cizre Hizmet Merkez Müdürü Sayın Adem BİLEN ve SGK Cizre Müdürü Sayın Vildan YÜCE’nin yanı sıra işadamları katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Süleyman ÇAĞLI,özetle;
Hep beraber çok kötü bir süreç yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.
Bu anlamda moral motivasyonumuzu bozmadan işlerimize odaklanıyoruz.
Önceliklerimiz arasında istihdam kapısı olarak gördüğümüz cizre organize sanayi bölgesinin daha aktif hale gelmesi için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.
Cizre organize sanayi bölgemiz 1000 dönüm üzerine kurulmuştur.
61 sanayi parselinden 1. Ve 2. Etapta toplam 56 parsel 42 firmaya tahsis edilmiştir.
hali hazırda cizre osb’de 8 firma üretimde olup, üretim yapan bu firmalarımızda toplam 140 kişiye istihdam sağlanmıştır.
Diğer işletmelerimizin fiziki altyapısı ve inşaatı hızla devam etmektedir
Sayın bakanım;
Çalışma hayatında milli seferberlik ilan edilmişken iş başı eğitim programının 3 aya indirilmesi işverenimizi ve çalışanlarımızı zor durumda bırakmıştır.
Bildiğiniz üzere işbaşı eğitim programı işsizlerin mesleki tecrübe edinmeleri açısından önemli bir programdır.
Söz konusu programın kısa olması işverenlerimizi olumsuz etkilemektedir.
Bunun için anılan programın en az 6 ay olarak düzeltilmesi elzemdir.

Sayın Bakanım,
Cizre ticaret ve sanayi odası olarak şehrimizde istihdam seferberliği kapsamında daha aktif rol alabilmek adına Çalışma ve İşkurumu Cizre hizmet merkezi ile hizmet noktası protokolü imzaladık.
Böylece hizmet, işveren ve iş arayanların ayağına gelmiş olacak.
İstihdama yönelik çözümler hız kazanacaktır.
İşletmelerimizin tüm eleman ihtiyaçları, çalışanların mesleki eğitimi, mesleki yeterlilik belgesi talepleri ve stajyer ihtiyaçları toplanacaktır.
Sayın bakanım;
Banka kredileri için başvuruda bulunan işletmelerimizin gayrimenkullerine banka eksper firmaları tarafından yaklaşık yüzde 80 oranında eksik değer çıkartılmaktadır.örneğin 1 milyon tl değerinde gayrimenkulü olan bir işletmemize 200.000-tl değer ön görülerek işlem yapılmaktadır.
Bu konuda mağduriyetlerin giderilmesi için değerli desteklerinizi talep ederiz.
Tekrar şehrimizi ve odamızı ziyaret etmenizden dolayı, şahsım ve tüm arkadaşlarım adına şükranlarımı sunarım.Dedi
Toplantıda Meclis Başkanımız Sayın Abdurezzak SALGUT Habur’da yaşanan sıkıntıları dile getirdi.Ayrıca Meclis Üyemiz Sayın Hasan ACET Bölgemize uygulanan teşvik sistemi için pozitif ayrımcılık olması gerektiğini beyan etti
Yönetim Kurulu başkanımız sayın Süleyman Çağlı ve yönetimine teşekkür eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Yegin, İş Adamlarından ilçenin sorunları hakkında bilgi alarak,sorunların çözümü noktasında notlarını aldıklarını gereken tüm girişimleri başlatacaklarını beyan ettiler.
Yegin ve Beraberindeki heyet daha sonra Sivil toplum kuruluşları ile yapılan yemekli toplantının ardından Silopi ilçesine geçti.