CİZRE TSO BAŞKANI ÇAĞLI TOBB 69.GENEL KURULUNDAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

CİZRE TSO BAŞKANI ÇAĞLI TOBB 69.GENEL KURULUNDAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Şerafettin Elçi Havalimanı açılışı esnasında katıldığı resmi açılışta, Başbakan`a bölgesel sorunlara ilişkin bir dosya ileten Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın çabaları sonuç vermeye başladı.
Bu görüşme sonrası, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Irak’a sınır Hakkâri ve Şırnak’ta iki yeni sınır kapısının açılması için çalışmaların başladığını belirterek, Orada sınır ticareti merkezlerinin oluşturulacağı mesajını vermişti.
Cizre TSO Başkanı Çağlı, TOBB 69.Genel Kurulunda bulunduğu Ankara’dan yaptığı yazılı açıklamada şunlara değindi;Ticari veriler ışığında günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan Habur Gümrük Kapısı’nın yetersiz ve hizmet vermekten uzak olduğunu, bu kapıların iyileştirilmeleri konusunda Başbakandan ricada bulunduklarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgileneceğini belirtmişti.
    Cizre TSO Başkanı, Başbakana sundukları özel dosya da en önemli başlık olarak, Habur Gümrük Kapısı ve sınır ticaretine ilişkin taleplerde bulunduklarını belirterek: ‘’Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yaptığı açıklamaları, girişimlerimize bir adım olarak gördük.Bu sebeple Sayın Başbakan’ınım Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür ederiz” dedi.
Sınır ticareti ‘Sinir Ticareti’ne dönüşmüş durumda
Irak’ın Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu belirten Çağlı, İlimizin bulunduğu coğrafik konum sınır ticareti yerine, sinir ticareti’ ne dönüşmüş bulunmaktadır. Vatandaşlar bize gelerek işleyişle ilgili sıkıntılarını dile getiriyorlar.Biz bu sorunlara çözüm ve uzlaşı odaklı yaklaşmayı hedefledik. Yeni düzenlemelerin getirilmesi için önerilerde bulunarak her ortamda istişarelere devam edeceğiz. Çünkü: üç ülkeye sınır olmamıza rağmen, Türkiye’de işsizlik oranının en yüksek olduğu illerin başında % 15,3’le Şırnak gelmektedir.Halkımız hiçbir üretim olmayan bir ortamda yaşıyor. Üretime yada istihdama yönelik ciddi adımlar şuana kadar atılmadı. İnsanlarımız işsiz geziyor veya batıdaki bir ile giderek ailesinin bütçesine ekonomik katkı sağlamaya çalışıyor. Eğer, bölgede sınır ticaretinde iyileştirilmeler yapılırsa, bu insanlarımız batıya gitmeden kendi evinde çalışabilecektir.
Barış Süreci Cizre’ye ve Bölgeye her yönden katkı sunacaktır
Barış Süreci bölgeye her yönden katkı sunacaktır.Biz bunun inancındayız.Aynı zamanda Cizre’de turizmin gelişmesine ve turist sayılarının fazlalaşacağına inanıyoruz.Cizre Tarih kokan bir yerdir.Bu tarihe hepimiz sahip çıkmalıyız.Gerek doğa güzellikleriyle,gerek turistik yerleriyle insanların gezip dolaşacağı çok değerli yerlere sahibiz.Tahmin ediyorum hava limanımızın açılmasıyla birlikte ziyaretçi sayısı artacaktır.Artık insanlar rahatlıkla gezip dolaşacaklardır.Barış Süreci olumlu sonuçlanırsa işsizlikte bir nevi rahatlayacaktır. Doğuya büyük yatırımların yapılmasını istiyoruz.Yapılacağından da eminiz.Barış sürecini sonuna kadar destekliyoruz.Bunun biran önce sonuca bağlanması gerekiyor.