Cizre TSO, ihracat yıldızlarını ödüllendirdi

Cizre TSO, ihracat yıldızlarını ödüllendirdi

Sayın Valim,

Saygıdeğer Protokol Üyeleri,

Değerli, Cizre ve Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri ve Misafirler, 

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına hepinizi saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.

Şırnak İhracat Yıldızları Ödül Törenin de sizleri Cizre’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

Değerli Misafirler,

Öncelikle Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazasından dolayı derin bir üzüntü içerisinde olduğumuz belirtmek isterim. Bu acı olayda kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılar içinde acil şifalar diliyorum. Ayrıca yakınlarını kaybeden acılı aileler için Cenabıhak’tan sabır diliyorum. 

Değerli Misafirler,

Bugün bölgemizde “İhracat Yıldızları Ödül Töreninde” ilklerden bir tanesini sizlerle beraber gerçekleştiriyoruz. Başarıyı ancak fark edip ödüllendirdiğimizde gerçekten teşvik etmek söz konusu oluyor ve bir yarışma varsa ve o yarışmada kimin daha başarılı olduğunu bir şekilde ölçüp ona göre de bir farkındalık oluşturuyorsanız ve bunu da ödüllendiriyorsanız bu aslında daha sonraki dönemde daha iyi başarıları beraberinde mutlaka getirecektir. 

Bugün Türkiye İhracat sıralamasında üst sıralarda yer alan, Cizre ve Şırnak Ticaret odalarımıza kayıtlı 10 ayrı toplamda 20 firmamız ödüle layık görüldü, biraz sonra hep beraber üyelerimize burada ödüllerini takdim edeceğiz.

Değerli Misafirler,

İhracat bizim ekonomimiz açısından olmazsa olmazlardandır. Ekonomimiz, aslında bütün büyüme ve ileriye doğru var ettiği potansiyeli, bir bakıma ihracata borçludur. 

2013 yılı Irak’a gerçekleştirilen 12 Milyar Dolarlık toplam ihracatın, 1 Milyar 180 milyon Dolarlık payını bölgemize kayıtlı firmaların gerçekleştirdiği ve bu yarışta Bursa ve Trabzon gibi illeri geride bırakarak 16.sıraya ulaştığını görmek bizleri gururlandırıyor.

Türkiye İhracat sıralamasında ilklerde yer alan ve gurur kaynağımız olan firmalarımızı huzurunuzda bir kez daha tebrik etmek istiyorum.

Bizim ekonomik yapımız ancak ürettikçe, ihraç ettikçe ve buna dayalı bir büyüme elde ettikçe sıhhatli gelişecektir. Bu sebeple, mutlaka büyüyelim, büyüme istihdam için şart, refah artışı için şart, özellikle bölgemizin işsizlik istatistiklerinde en üst sıralarda yer alması bizleri daha da istihdama yönelik yatırımlar yapmaya mecbur kılmakta, memleketimize olan vefa borcumuzu ödeme durumunda bırakmaktadır.

Artık Cizre’de üretime geçerek ihracat yapmanın tam zamanıdır. Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ile bir sanayi alt yapısı oluşmuş durumda. Birçok sanayi şirketi bölgemizde faaliyet göstermeye başlıyor. Yeni yatırımlar gelmeye de devam ediyor. Cizre’nin konumu da buna müsait. 

Bölgemizdeki gelişmeleri sıralarken, ülkemizde perçinleşen barış süreci ile huzur ve istikrara örnek olacak adımların atıldığını görmek bizleri son derece mutlu etmektedir. 

Tarihi bağlar itibari ile çok köklü olan Türkiye-Irak ilişkilerinin son 3-4 yıl içinde daha da geniş boyutlara ulaşmasını görmek, gelecek adına umut verici bir durumdur.

Bölgenin çözüm süreci ile normalleşmesi, Türkiye’nin enerji sektöründeki jeopolitik konumunu ve stratejik önemini de güçlendirecektir. Türkiye’nin enerji kaynaklarına sahip olan ülkeler ile olan ilişkileri ve bulunduğu konumu stratejik bir öneme sahiptir. Bugün Kuzey Irak’ın dünyaya açılması ve petrollerini Avrupa’ya taşıması ucuz ve güvenilir bir şekilde ancak Türkiye sayesinde gerçekleşecektir. Bu anlamda Bölgemiz adeta dünyanın enerji kaynakları merkezi için geçiş kapısı konumundadır.

Çözüm süreci ile birlikte bölgede sağlanacak olan barış ortamı ile orta ve uzun vadede inanç turizmi başta olmak üzere; lojistik, hizmet, eğitim, sanayi ve enerji alanlarında yatırımların artması beklenmektedir.

Özellikle, Şerafettin Elçi Havalimanı’nın faaliyete girmesi ile artık yeni bir dönemin başladığının altını çizmekte yarar var. Sonrası yeni sınır kapılarının açılması ile beraber bölgedeki ekonominin büyüme yönünün bu bölgede gelişeceğini gözler önüne sermektedir. Çünkü: Mersin Gaziantep Cizre hattı ekonominin bu bölgedeki büyüme hattıdır. 

İhracattaki rakamları göz önüne aldığımızda, kısa vadede bölgenin lojistik üs haline geleceği görülmekte ve bu ihracat potansiyeline karşın yerinde üretime geçerek buna ivme kazandırmamız gerekmektedir.

Yeter ki kişisel, şahsi, mevki çıkarları bir kenara bırakıp özel sektörüyle, kamusuyla, devletiyle, hep beraber memleketimize sahip çıkalım.Bu bilincin mutlaka daha derinleşmesi gerekiyor toplumumuzda ve bu konuda da çok daha açık ve çok daha cesaretli bir şekilde duruş ortaya koymamız gerekiyor. Barış süreci bunun için tam bir fırsat ve bu treni kaçırmadan yerimizi almamız gerektiğine inanıyoruz.

Değerli Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerimiz;

Hepimiz biliyoruz ki; yıllardan beri ihracat yapan üyelerimiz iadelerini almakta bürokratik engellerle karşılaşmaktadır. Bu özellikle Cizre vergi dairesinde yaşanan personel eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Odamız, defterdarlık başta olmak üzere, Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde bir çok kez girişimlerde bulunmuş ve bu problemi çözmek üzere oluşturulan bir heyeti Ankara’ya göndermiştir. Ve maalesef ki tespit edilen sorunlara yönelik olumlu bir sonuç alınamamıştır.

İl Defterdarımızla yaptığımız son görüşmelerde personel eksikliğinin en geç bu yılın Temmuz ayı içerisinde çözüme kavuşacağı yönünde söz aldık. Üzülerek belirtmek isterim ki, Ülke 

sıralamasında üst sıralarda yer alan üyelerimizin karşılaştıkları bu sorunlar; ihracatlarının artmasına ve rekabet güçlerini olumsuz etkilemektedir. Üyelerimizin bu sıkıntıda olmaları tabiî ki biz, Ticaret ve Sanayi odalarını da olumsuz etkilemekte ve diğer il ve ilçelere merkez nakillerini yapmaktadırlar.

Oda olarak ilçemize yatırımcı ve istihdam yaratan firmaları çekmeye çabalarken, Vergi dairemizdeki personel sıkıntısı nedeniyle, ilçemiz büyük bir ekonomik kayıp yaşamaktadır. 

İlçemizdeki hareketli ticaret hayatına paralel olarak, ihracatçılarımızın ihracat iade tutarlarının yüksek meblağlara tekabül etmesi, vergi dairesinde çalışan memurların iadelerinin onaylanmasında tereddüde neden olmakta ve ancak bu tereddütlerin yersiz olduğunu belirtmek isteriz.

Kanunen ihracatçılarımıza tanınan bu iadelerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtildiği üzere Cizre Vergi Dairesinde yaşanan bu sorunların çözümü noktasında üyelerimiz adına takipçi olacağımızı huzurlarınız da tekrar belirtmek isterim. 

Değerli Konuklar, Değerli Katılımcılar;

Ben tekrar eksiklikleri ile imkânlarımız dâhilinde gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonumuza teşrif eden başta Sayın Şırnak Valimiz Hasan İpek’e, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemal Şengel’e, Değerli mevkidaşım Sayın Osman Gelişe ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyor ve özellikle Şırnak Vali Yardımcısı ve Habur Mülki İdare Amiri Sayın Turgay İlhan’a ve bölgedeki hassasiyetleri farkında olarak gece gündüz sarf ettikleri gayretten dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor ve temellerini bugünlerde attığımız Divan Otel’imizde, ileriki dönemlerde bu tür etkinliklerimizi daha rahat yapabileceğimizin müjdesini de vermek istiyorum.

Bu gece de aramızda bulunan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemal ŞENGEL’e Cizre’ye yapacakları okul için huzurlarınızda ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Böyle örnek davranışların bölge iş adamlarımızdan da gelmesini temenni ediyoruz.

Ayrıca ihracatımızda yaşanan gelişmeye olumlu katkı sağlayan firmalarımıza ve önümüzdeki dönem de ihracatçılarımız için ve bölge ekonomisi için yine başarılar dolu ve güzel ödüllerle beraber gelecek bir dönem olmasını arzu ediyor, hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.