CTSO BAŞKANIMIZIN YENİ SINIR KAPISI GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

CTSO BAŞKANIMIZIN YENİ SINIR KAPISI GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

Dosya içeriğinde Habur Gümrük Kapısı’nda yaşanan sıkıntılara da değinen Çağlı, Bilindiği üzere ülkemiz  2012’de 243 gümrük bölgesine 152 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Bu rekoru kırmada Irak’a yapılan ihracatın çok önemli katkısı bulunmaktadır. Irak Almanya’dan sonra ikinci en çok ihracat yapılan ülke konumundadır. Irak’a 11 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirilmiştir.

Ticari veriler ışığında günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan mevcut kapımız Habur Sınır Kapısı hizmet vermekten uzak. Sizin bilhassa gündeme getirdiğiniz Habur nehri 3. köprü projesi ile ilgili bir an önce adım atılması gerekmektedir. Irak hükümeti ile yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı’nda Ovaköy ve Şinova’da iki ayrı gümrük kapısı yapılması anlaşması kapsamında 3. Köprünün yapımı bir an önce hayata geçirilmelidir.

Irak’ tan ülkemize tankerlerle yapılan ham petrol taşımacılığı yapan firmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yapılan  başvurular 5-6 ay değerlendirmede kalmakta ve  bu süre zarfında zaten başka yapacak iş imkanı olmayan,geçimini şoförlük mesleğini yapan  bu insanlarımız işsizlikle, yoksullukla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar.Bu başvuruların  ivedilikle işleme alınması hususunda sıkıntı ve görüşleri bildirdiklerini kaydetti.

 

Başbakan Erdoğan’dan konuyla ilgilenmesini rica ettiğini ifade eden Süleyman Çağlı, Sayın Davutoğlu’nun yaptığı açıklama bizler için umut vericidir. Bu sebeple Sayın Başbakanımız R.Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bizleri dikkate alarak bölgeyi etkileyen bu girişime verdikleri destek için teşekkür ederiz ifadelerini kullandı.