HABUR SINIR KAPISI İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ TOBB BAŞKANIMIZ İLE PAYLAŞTIK

HABUR SINIR KAPISI İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ TOBB BAŞKANIMIZ İLE PAYLAŞTIK

Başkan Sevinç toplantıda, Habur’da Dorse ve şöför değişimi yolu ile ihracatın yapıldığını, dile getirerek uygulamanın hem nakliye sektörüne hemde ihracat sektörüne ciddi zararlar verdiğini beyan etti.

Tampon bölge oluşturma uygulamasına sıcak bakmadıklarını bu uygulamanın yürürlüğe girmesi ile ilerde bu uygulamanın devam etmesi ihtimali olmasını gözönünde bulunarak nakliye sektörünün büyük bir tehlikeye girmesi olasılığı bulunmaktadır. Uygulamanın uzun süre sürmesi halinde ihracatçı ve nakliyecilerimizin büyük mağduriyetler yaşayacağını ve çoğu firmanın durma noktasına geleceğini iletti.

Sevinç, korona virüsü ile ilgili kaygılar ortadan kalkana kadar, araçlarımızın oluşturulması düşünülen Tampon bölgede değilde, Zaho’da yüklerini karşı taraftaki ilgili şirketin belirledikleri alanlarda teslim ederek tekrar ülkeye girişlerinin sağlanmasının nakliyeci, ihracatçı ve şöför esnafının ortak beklentisi olduğunu Başkan Hisarcıklıoğlu’da ileterek, İlgili Bakanlıklarda ve özelde Ticaret Bakanlığı nezdinde TOBB vasıtası ile konunun görüşülmesini ve konunun ivedi olarak çözümü kavuşturulması gerektiği hususunu talep etti.

Başkan Hisarcıklıoğlu’da konunun hassas olduğunu ve iki ülke ticareti için büyük önem taşıdığını söyleyerek, Başkan Sevinç tarafından ilettilen talep ve görüş önerilerini doğrudan Ticaret Bakanlığı ile paylaşacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu TOBB olarak tüm adımların atılacağı ve konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.