İNCELEMELERDE BULUNMAK ÜZERE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI SAYIN MEHMET ÖZHASEKİ CİZRE’YE GELDİ

İNCELEMELERDE BULUNMAK ÜZERE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI SAYIN MEHMET ÖZHASEKİ CİZRE’YE GELDİ

 

Burada bir açıklama yapan Özhaseki,“Cizre’de yıkılan 200-300 civarında evimiz vardı birde tahrip olan sokaklarımız,yaşanamayacak olan yerler vardı.Cizre için başı bütün kabul ederek bir program yaptık.Sadece yıkılan evlerin yapılması,vatandaşların mağduriyetinin giderilmesinden ziyade Cizre’yi baştan sonra dönüştürmeyi planlıyoruz “dedi.
Ardından sayın bakanla görüşen Yönetim Kurulu Başkanımız sayın Süleyman ÇAĞLI, ilçemizin sorunlarını kapsayan bir rapor sundu.Raporda özetle;

1-YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATÇILARIMIZIN SORUNLARI
Bilindiği üzere yaş sebze ve meyve ürünleri ihraç eden firmalarımız, 01.02.2017 ile 15-06-2017 tarihleri arasında ihracat işlemlerini sadece belirli gümrük idarelerinden yapmaları halinde tarımsal ürünlerde ihracat iadesi desteğinden faydalanmayacaklardır.

Ekonomi Bakanlığınca alınan bu karar,bölgemizde yaşanan çatışmalı ortam ve işid saldırıları nedeni ile büyük pazar kaybı yaşayan ihracatçılarımızı çok zor durumda bırakmıştır.

Bu amaçla, alınan kararın yeniden değerlendirilerek, ülkemizin yaş sebze meyve ihracatında en çok pazar payına sahip olan gerek Cizre ve Silopi`de yerleşik gerekse ülkemizin farklı yerlerinden lrak`a ihracat yapan ihracatçı firmaların, ihracat işlemlerini daha kolay ve etkin yapabilmesi amacıyla, gümrükleme işlemlerinin yapılabileceği gümrük idareleri listesine Şanlıurfa.Mardin, Nusaybin ve İpekyolu Gümrük Müdürlükleri ve idarelerinin de eklenmesi elzemdir.

 

2-BANKA EKSPERLERİ
İlçemizde bulunan banka eksperleri şehrimiz riskli alan ilan edildiği için gayrimenkullerimize nerede ise sıfır değer çıkarıyorlar buda yatırımcılarımızın önünü kesmektedir.

4-EK SEFERLER
Şırnak havaalanımızdan günlük istanbul 2, ankara 1 sefer yapılmaktadır.Şehrimizin ticari ve sosyal potansiyeli göz önüne alınarak +1 seferin eklenmesi elzemdir.ayrıca işadamlarımıza hitap edecek şırnak-adana direk seferleri de başlatılmalıdır.

5-SAĞLIK;
Sağlık alanında eksikliklerimizin giderilmesi ve yaşanan can kayıplarının önüne geçilebilmesi için yerinde yapılacak olan tam donanımlı sağlık merkezlerinin varlığına ihtiyaç vardır. Sağlık alanında sahada gerekli çalışmalar yapılarak bölge dinamiği gözetilerek,ivedi bölge hastahanelerin kurulması sağlanabilir.Özellikle şırnak iline en yakın tam donanımlı hastahane 250 km mesafede D.Bakır ilinde olduğu için acil vakalarda can kaybı yaşanmaktadır.

Yerinde yapılacak olan tam donanımlı sağlık merkezlerinin varlığı bu can kayıplarını asgariye indireceğine inanıyoruz.Ayrıca Cizre’de bulunan 150 yataklı Devlet hastahanesinin doktor ve personelinin ivedi lojman ihtiyacı bulunmaktadır.Keza ilçemizde görev alan doktor ve sağlık personelinin yeterli olmaması ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır.Örneğin bütün Şırnak bölgesinde sadece tek bir çocuk cerrahi uzmanı görev yapmaktadır.Bu konuda doktor ve sağlık personelinin hasta sirkülasyonuna cevap verecek duruma getirilmesi gerekmektedir.

6-ULAŞIM

-Ş.URFA -HABUR OTOBAN İNŞAATI BİR AN ÖNCE BAŞLATILMALI
Tarihi ipekyolu olan ş.urfa habur hattı dış ticaretin can damarı olan ulaşımın aksamasına sık sık kazaların ve can kayıplarının yaşanmasına neden olan bu güzergahın bir an önce otoban yapılarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.özellikle ırak ve ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatta ana güzergah olması münasebeti ile önem arz etmektedir.hali hazırda var olan duble yollar bu sirkülasyona cevap verememektedir.

7-SINIR TİCARET MERKEZİ’NİN KURULMASI

Sınır Ticareti yapılabilecek iller, 2008/14451 sayılı Kararın 2. Maddesi ile belirlenmiştir. İlgili Karar kapsamında; Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerimizde sınır ticareti yapılabilmesi mümkündür. Bu iller, Bakanlar Kurulu Kararı’ nda karşılarında gösterilen ülkelerle sınır ticareti yapabilirler. Hükmü amirdir.Bu anlamda Habur sınır kapısında açılacak olan Sınır Ticaret Merkezi bölge ekonomisini olumlu etkileyeceğine inanıyoruz.Açıklamasına yer verildi.