KALKINMA BAKANI SAYIN CEVDET YILMAZ CİZRE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU.

KALKINMA BAKANI SAYIN CEVDET YILMAZ CİZRE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU.

Halkın bu süreç içerisinde yaşadığı sıkıntıların farkında olduklarına da dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aileleri bir nebze rahatlatmak için Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında ilçede 2 bin gencimizi toplum yararına işe alacağız. 9 ay boyunca hem mesleki eğitimler vermeye çalışacağız hem de işlere yönlendireceğiz. Bu bir taraftan da yerel ekonominin canlanmasına katkı sağlayacaktır.
En kısa sürede yaraları saracağız. Eskisinden daha güzel bir ortam oluşturacağız. Yeter ki huzurumuz olsun. Açıklamasında bulundu.

Bakan Yılmaz ile Cizre Kaymakamlığında yapılan STK toplantısına katılan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Süleyman ÇAĞLI, İlçemizde 14 ARALIK 2015- 01 Mart 2016 tarihlerinde yaşanan sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde Cizre ekonomik ve sosyal hayatı adeta deprem geçirerek hepimizin hayatında derin izler bırakmıştır.

Beklentimiz her yönü ile büyük yıkım geçiren şehrimizin yaralarının bir an önce sarılması,ekonomik kayıpların giderilmesi, sosyal hayatın normale dönmesi için çalışmaların hızlandırılması yaşanan travmaların etkisini azaltacaktır.

Makus talihimiz olan İşsizlik sorunu ülkemizin diğer şehirlerine göre 2 katı olması,toplumsal huzursuzluğa neden olmaktadır.
Şırnak beşeri sermaye ve fiziki kaynaklar açısından da diğer bölgeler ile kıyaslandığında son sıralarda yer almaktadır.
Son dönemlerde artan kamu yatırımlarına rağmen kişi başına düşen kamu yatırımları halen ülke ortalamasının altındadır.
Ortadoğu pazarlarına olan yakınlığı ve ucuz işgücü avantajları ile üretim ve pazarlama anlamında ciddi potansiyel taşıyan Cizre bölgedeki altyapı sorunlarının giderilmesi ve güven ortamının tahsis edilmesi ile birlikte özel sektör yatırımlarında ciddi artış olacağını düşünmekteyiz.

Ancak bu avantajların yatırıma dönüşebilmesi için gerekli fiziki altyapının tamamlanması, eğitim olanaklarının iyileştirilmesi, girişimcilere yatırım ortamının sağlanması gerekmektedir.

Sonuç olarak hepimizin el birliği ile bu insanlarımıza iş,aş ve yeni gelecek inşaa sürecinde çok daha fazla çalışarak emek harcayarak yol almamız gerektiğine inanarak ALLAH bir daha böyle acıları yaşatmasın temennisinde bulundu.

Ardından Cizre Divan Otel de incelemelerde bulunan Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz,Şırnak Valisi Sayın Ali İhsan SU,Cizre Kaymamı Sayın Ahmet ADANUR ile beraberindeki heyet ,Cizre Divan Hoteli`nin Ağustos ayı sonlarına doğru hizmet vermeye başlanacağı belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Süleyman Çağlı, Cizre’nin bölgenin ekonomik gelişim noktası olduğunu ve bu yatırım ile, Bölge’ye, hızlı değişimi ve gelişimi taşıdıklarını dile getirdi.

Çağlı,bu istisna işbirliği Türkiye`de batı ve doğunun kuvvetli işbirliklerine örnek olacaktır.Aynı zamanda bu proje bölgeler arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri ileriye taşıyacak bir adım olduğunu belirtti .

Cizre’ye Divan Oteli Projesi yalnızca bir yatırım değil, ilişkilerin gelişmesinde, önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz.” dedi.
Çağlı “Öncelikle, bu projenin gerçekleşmesi için bizleri teşvik eden Koç Ailesine ve Divan Grubu yöneticilerine teşekkür ederiz. İnanıyoruz ki bu proje Cizre’mize yapılacak diğer yatırımların habercisi olacaktır. Şerafettin Elçi Havaalanı’nın açılmasıyla ulaşım konusunda sıkıntısı kalmayan Cizre, Divan Express Otelin açılmasıyla konaklama konusundaki problemini de büyük ölçüde gidermiş olacaktır.

Divan markasının Cizre’mize renk getireceğine ve diğer yatırımcılara güven vereceğine inanıyor, bizleri teşvik eden, destek veren dostlarımıza teşekkür ederiz” dedi.