KIZILAY CİZRE GÖNÜLLÜ MERKEZİ AÇILDI

KIZILAY CİZRE GÖNÜLLÜ MERKEZİ AÇILDI

Açılış programında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Salih Sevinç, katılımlarından dolayı Bakan Ersoy, Kızılay Genel başkanı Dr. Kerem Kınık ve protokol üyelerine teşekkür edip, Türk Kızılayı Cizre Gönüllü Merkezinin kapılarını bugün itibari ile gönüllülerine açtığını dile getirerek;

“Cizre Gönüllü yönetimi direktörlüğü bünyesinde Cizre’de gönüllülük kültürünü geliştirmeyi yeni gönüllü kazanımını sağlamayı ve bu gönüllülere yapılacak faaliyetlerin sayılarını artırarak Cizre yerelinde afet ve insani yardım başta olmak üzere Kızılay’ın ana faaliyet alanlarına katkı sunacak gönüllü kapasitesini oluşturmayı amaçlayan faaliyetler yürütülür” dedi.

Başkan Sevinç, Cizre’nin Türkiye’nin en yüksek genç nüfuslarından birine sahip olduğunu vurgulayarak, “genç kitleye hitap eden merkez, toplumun herkesiminden her yaşta gönüllüye kapısını açar ve yerelde dayanışma iyilik, empati, birlik ve beraberlik, sosyal sorumluluk gibi duygu davranışlarının artmasına yönelik faaliyetleri hayata geçirir” ifadelerini kullandı.

Sevinç, hali hazırda Türkiye genelinde 18 gönüllü merkezinin bulunduğunu söyleyerek bunlardan birinin Cizre’de olmasının sevincini yaşadıklarını söyleyerek, “Cizre Gönüllü Merkezi, 2 katlı toplam 400 metrekarelik alana sahip. Cizre`nin en gözde lokasyonlarından biri olan Dicle nehrinin kıyısında konumlandırılmış. Toplam 100 gönüllü/yararlanıcının eş zamanlı görev alabileceği şekilde fiziksel kapasiteye sahip. Cizre Gönüllü Merkezi yararlanıcılarına psikososyal destek hizmeti de verecek. Aylık ortalama 4 bin kişi merkezin sunduğu hizmetlerden faydalanacak. Gönüllü Merkezi haftanın 7 günü 09:00-20:00 saatleri arası açık olacak ve tüm hizmetler tamamen ücretsiz sunulacak” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Cizre’nin tarihi yapısına da değinen Başkan Sevinç, Cizre surlarının gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan destek talebinde bulundu.

Akabinde konuşan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise şunları kaydetti; “2030 stratejik planımızda en önemli amaçlarımızdan biri toplumun gücü kullanıp gönüllüğü esas kılmak. Şırnak Cizre uzun yollardır şenlendirme merkezlerinden birisi. Gençlerimize kütüphane imkanları, kurs imkanları, Kızılaycılık ilk yardım temel afet eğitimleri, müzik, edebiyat, şiir kurslarına ev sahipliği yapılacak. Cizre dünyaya bilimi edebiyatı taşıyan bir medeniyet. Şu an 300 bine yakın gönüllü var. Elazığ, İzmir depreminde, pandemide de büyük rol oynadılar. Her haneye Kızılay Gönüllüsü sokmak gayretindeyiz. 300 bine yakın gönüllü ile hizmet ediyoruz. Hedefimiz 2 milyon gönüllü. Eş zamanlı olarak 5 ilimizde daha açılış gerçekleştirilecek. Geçmişi bilmeden bu topraklarım ruhunu anlayamayız. Özgüveni için dünyaya bu değerleri tanıtmak için Cizre`yi anlatmamız lazım.” Dedi.

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka İse; “Bizler de sahada daha çok iyilik yapmaya çalışıyoruz. Cizre gönüllü merkezi bir ilk. Şırnak`ın en büyük ilçesinde açılması bizi mutlu etti. Belediye olarak her zaman yanınızdayız.” diye konuştu.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’da yaptığı konuşmada, Kızılay Gönüllü merkezinin Cizre’ye hayırlı olmasını temenni ederek, Gönüllü merkezinin Cizre’de açılmasının kendilerini bir Kızılay gönüllü olarak ta mutlu ettiğini dile getirdi.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Şırnak`a kazandırılan çok değerli bir hizmetin açılışını gerçekleştirecek olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Şırnak`ta Bakanlık olarak başlattıkları ve yapmayı planladıkları projeler ile ilgili de ziyaretler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Ersoy, açılışını yapacakları Cizre Gönüllü Merkezi`nin çocuklara, gençlere, Şırnaklılara, Cizrelilere ciddi hizmetler vereceğini aktararak eğitim, bilim ve çalışma odalarından kütüphanesine, spor odasından kafeteryasına, yemekhanesinden mescidine kadar birçok hizmet sunan gönüllülük merkezinden tüm Şırnaklıların yararlanacağını kaydetti.

Şırnak`ın genç nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olduğuna işaret eden Ersoy, genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde Bakanlık olarak kültürel yatırımlara hız verdiklerini kaydetti.

“Bakanlığımızın projeleri kapsamında turizmi 81 vilayete yaymak var. Şırnak`ın turizm değerlerini öne çıkaracağız. İlk başta arkeolojik ve kültürel değerleriyle başlayacağız, sonra turizm değerlerini ön plana çıkararak turizm pastasından hak ettiği payı alması için Bakanlık olarak çalışacağız.” diyen Ersoy, açılışını yapacakları Kızılay Cizre Gönüllü Merkezi`nin faaliyetlerine değindi.

Ersoy, “Gönüllülük eğitimleri, gönüllülük atölyeleri, gönüllülük temelli sosyal girişimcilik projeleri Kızılayın sahadaki tüm insani yardım programlarına gönüllü olarak katılımın nasıl olacağı ile ilgili eğitimlerin verildiği çok önemli çok faydalı merkez. Kızılay çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Hayata geçirilmesinde emeği geçen Genel Başkan Sayın Dr. Kerem Kınık ve yönetim kurulu üyelerine, Genç Kızılay Yönetim Kuruluna ve şube müdürüne, emek sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kızılay Cizre Gönüllü merkezinin açılış törenine geçildi.