KOSGEB DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ YAPILDI

KOSGEB DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ YAPILDI

Toplantıya CTSO Başkanı Süleyman Çağlı, Yönetim Kurulu Üyeleri ile iş adamları, şirket sahipleri, girişimciler ve davetliler katıldı.

 

KOSGEB Kobi Uzmanı Eşref Çakar, kurumun yeniden yapılanarak, sadece para dağıtan değil, işletmelere rehberlik eden, kalıcı destekler sağlayarak dünya ile rekabet etmelerinin önünü açan bir kurum haline geldiğini söyledi. Günümüzde ticaret şeklinin artık değiştiğini, bir işyeri açmadan önce iyi bir fizibilite çalışmasının gerekli olduğunu söyledi.


Programa katılanlara genel anlamda destek konularında bilgiler aktaran KOBİ Uzman Yardımcısı Çakar, İşbirliği-Güç birliği destek programı, ortak sorunlara ortak çözümler üretilmesi, Girişimcilik Destek Programı,  Ar-GE İnovasyon ve Endüstriyel uygulama destek programı ve gelişen işletmeler piyasası Kobi destek programı Kobi proje destek programı , tematik proje destek programı gibi konular hakkında bilgiler verdi. 


“CTSO Başkanı Çağlı artık farklı düşünmemiz lazım”


Verilen temel bilgilerden sonra günümüz ticareti ile ilgili örnekler vererek işletme sahiplerinin ve girişimcilerin izlenmesi gereken yollar hakkında önemli konulara değinen Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, günümüzdeki ticaret şeklinin artık değiştiğini ve farklı düşünmenin avantajlarından bahsetti.


Çağlı, Bir işyeri açarken mutlaka bir fizibilite çalışması yapılmalı. Ama maalesef biz bunu yapmadan işyeri açıyoruz. Sürekli market, kuaför gibi benzer işyerleri açarak pastayı dilimlere ayırıyoruz. Oysaki ihracat amaçlı hedeflerimiz olmalı. İmalata yönelik çalışmalar yapmak lazım. Özellikle uluslar arası fuarlara katılarak iş alanları oluşturmamız lazım şeklinde konuştu.


Seminer sonrası, katılım gösterenlere katılım belgesi verildi.