Odamız,Ortadoğu Ticaret Borsası ve Şırnak TSO Barışa Dua ve Kadir gecesi” İftar programı düzenlendi

Odamız,Ortadoğu Ticaret Borsası ve Şırnak TSO Barışa Dua ve Kadir gecesi” İftar programı düzenlendi

Sizleri şahsım ve Cizre Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyor,Hazreti NUH şehrinde İsmail Ebul-İz’i Ahmedi Hani’yi,Mem-u Zin’i barındıran dostluğun, Barış’ın ve kardeşliğin şehri Cizre’ye hoş geldiniz diyorum.

İdrak ettiğimiz bu mübarek gece’nin,tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesi temennisi ile hepinizin kadir gecesini tebrik ediyorum.

Dünyanın birçok coğrafyasında yaşanan acıların, gözyaşların, şiddettin, zulümlerin ve ölümlerin son bulması tek temennimizdir.

Yanı başımızda Irak’ı Suriye’yi kana bulayan IŞİD, İsrail’in, tümüyle masum Müslüman halkın yaşadığı Gazze’deki kıyımı karşısında şu ana kadar hiçbir tepki vermemesi Müslümanlara karşı aslan kesilen ancak, İsrail karşısında korkakça sessiz kalan IŞİD, İsrail gibi Müslümanların kanına girmeye devam ediyor.

IŞİD aynı zamanda rojava’da Müslüman kürt halkının geleceğine,kültürüne,özgürlüğüne,kutsiyetlerine,malına,canına,artartarak devam eden saldırıları var; Hem de bu saldırılar din ve İslamiyet adına yapılıyor. Bunu kabul edilemez buluyoruz. 

İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı saldırıları ve IŞİD’in yaptığı vahşice katliamları nefretle ve esefle kınadığımızı huzurlarınızda ifade etmek istiyoruz.

Halkımız için büyük anlam taşıyan bugünlerin,toplumsal birlikteliğimizi daha da güçlendireceğini umuyoruz.

Asıl amacımız, Ramazan Bayramına yaklaşmamız vesilesi ile hepimizi tatlı bir heyecanın sardığı bugünlerde; bir barış iftarı vesilesiyle bir araya gelmek ve Yıllarca dışlamanın ,ötekileştirmenin konuşulduğu bu topraklarda,artık barışın ve kardeşliğin egemen olması hepimizin ortak arzusudur.

Barış içinde, kardeşçe birlikte yaşayabilmenin olmazsa olmazı insanları olduğu gibi kendimizle eşit kabul etmek, onlarla empati yapmak ve saygı göstermektir.

Renkliliği ve çeşitliliği zenginlik olarak görmek ve el ele, omuz omuza mutlu yarınlara ulaşabilmek bizlerin elinde
Yüzlerce yıldır beraber yaşayan ve Ebru sanatındaki güzelliğin yansıması gibi iç içe geçmiş ırkların, kültürlerin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. 

Farklılıklarımız; bizi ayıran değil, birleştiren unsur olmalı. Bizler bir diğeriyle güçlenen insanlarız.

Şimdi barış zamanı. Şimdi birbirimizi affetme, yeni bir beyaz sayfa açma zamanı. 

Bir daha bu acıları yaşamamak ve toplumsal barışı sağlamak için, birlik ve beraberliğin bu barış süreci kapsamında çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor

O halde gelin bizler de bu gece barış ve kardeşlik ortamı için bir adım atalım, her kesimden bir araya gelmiş tüm din kardeşlerimize, hemşerilerimize bir daha birbirimizin uğradığı sıkıntılarda yanında olacağımıza, ona yapılan zulümleri kendimize yapılmış sayacağımızı belirterek kalıcı bir şekilde söz vererek, sarılalım.
Gerçek anlamda kardeşliği ve bu iftar vesilesiyle paylaşmanın asaletini yaşayalım. 

İktidarlar örgütler ateşkes yapabilir, barış yapabilir ama bizim gönüllerimizdeki kin nefret ateşi sönmezse gerçek barıştan söz edilebilir mi? 
Son 30 yıldan bu yana, başta bölgemiz olmak üzere, ülkemizin tümünü kapsayarak büyük can ve mal kaybına sebebiyet veren bu sorunun çözümüne ilişkin barışçıl ve objektif tüm yaklaşımlara, İş adamları olarak her zaman destek vereceğimizi beyan ediyoruz.

Bu sorundan en çok etkilenen bölgemizde yatırım yapan ve istihdam oluşturan bizler, istiyoruz ki her iki taraf da barıştan yana tavır takınıp, bölgede ve ülkede huzursuzluk yaşanmaması için fedakarlık yapsın.
Sorun silahlarla değil, müzakere ile çözüm bulsun. Artık analar ağlamasın, Kendi aramızda sağlayacağımız kardeşlik ve huzur gelecek nesillerimize bırakacağımız en değerli miras olacaktır.

Barış süreci, çözüm süreci; bu topraklardaki tüm kimliklerin, mezheplerin, dinlerin gerçek kardeşliğine vesile olsun” diyoruz. 
Biz iyi niyetli adımların atıldığını görüyoruz ve “gözlerimizi iyi olanı görmeye odaklayalım” diyoruz.

İftar davetimize katıldığınız için ve hassasiyetlerinizden dolayı, sizlere şahsım ve Yönetim Kurulum adına teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.