TARKAN KADOOĞLU CİZRE”DE:”ŞIRNAK BÖLGESİNE YATIRIM YAPMAYA HAZIRIZ”

TARKAN KADOOĞLU CİZRE”DE:”ŞIRNAK BÖLGESİNE YATIRIM YAPMAYA HAZIRIZ”

TUSİAD yönetim kurulunun 25 Haziran”da Cizre”de yapacağı toplantı için yapılan ön hazırlık çalışmaları için ilçeye gelen TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, Kaymakam Şenol Koca, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dalmış, Cizre TSO Başkanı Süleyman Çağlı ,Cizre TSO Yönetim ve Meclis Üyeleri ve bölge işadamları ile bir araya geldi.

            Cizre Öğretmen Evinde düzenlenen toplantıda mülki idare amirleri ve bölge işadamları ile bir araya gelen TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu TUSİAD”ın Cizre”de yapacağı toplantının önemine değinip bu konuda herkesin ve her kesimin gerekli hassasiyeti göstermesini istedi.

            Öğretmen Evinde düzenlenen toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Silahla, şiddetle kimsenin bir yere varamadığını, silah olaylarının miadını doldurduğunu ve Diyalog yolu ile başlayan bu süreçte geri çekilmeleri gördükçe mutlu olduklarını belirtti. 

-İŞADAMLARI OLARAK BÖLGEDEKİ BARIŞ DÜĞÜNÜNE TAKI OLARAK YATIRIM YAPACAĞIZ

            30 yıldan beri bu bölgenin aldığı şiddet, sıkıntı, çilekeşlik, anaların ağlamasının bu çözüm süreci ile bitiyor olmuş olmasının hepimizi sevindirdiğini belirten TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu,”ülke de şuan bir düğün var ve nişanlar takıldı. Düğün olacak ve 76 milyon insan halay çekecek. Biz işadamları olarak bölgeye yatırım olarak takı takmaya gideceğiz. İş adamları olarak takımız fabrika yapacağız, istihdam yaratacağız çünkü bir kalkınma bir süreç sadece barış yapmakla bitmiyor ancak istihdam yaratarak bitebilir. Refah geldikçe bu çözüm süreci başarılı olabilir, işadamları olarak, TUSİAD olarak hepimiz taşın altına elimizi koymamız lazım dedi”.

-BİR ÜLKENİN KALKINMASI BÖLGELER ARASINDAKİ EŞİTSİZLİĞİN ORTADAN KALKMASI İLE BAŞARILI OLUR

            İlk defa doğu ve güneydoğu bölgesini temsilen bu bölgede 30 yıldan beri sıkıntı çekmiş bir ilçe olarak sembolik olarak burada bir açıklama yapacaklarını belirten Kadooğlu,” TUSİAD”ın Cizre”de yapacağı toplantının amacı TUSİAD üyelerinin yapmış olduğu yatırımlar ve yeniden yapacaklar olan yatırımların açıklanmasıdır. Yeni gelen iş adamlarımıza bölgeyi tanıtmak, bölgenin fizibilitesini anlamalarını sağlamak önümüzdeki süreçlerde de Doğu Güneydoğu Bölgesinde başta Cizre olmak üzere yatırımlarını bekleyeceğiz” dedi.

            Kadooğlu,”Bir ülkenin kalkınması sadece İstanbul”la,bir Ankara ile ,bir Gaziantep ile olmaz bu ülkenin kalkınması Edirne”sinden Hakkari”sine kadar Şırnak”ın dan Kars”ına kadar bölgelerin arasındaki eşitsizlik farkını giderdiğiniz müddetçe ülke bütünlüğünde bir başarı elde etmiş olursunuz,ülkeyi kalkındırmış olursunuz.Onun için Cizre”yi önemsiyoruz,burada yapılacak olan toplantıyı önemsiyoruz.İnşallah buradan hem sürece destek anlamında hem bu bölgelerin kalkınması hem de bölgeler arasındaki bu eşitsizliği ortadan kaldıracak hamleler atacağımızı düşünüyorum dedi”. 

-BARIŞ SÜRECİNİ SİVİL ANAYASA İLE TAÇLANDIRABİLİRİZ

Barış sürecine ve Barış”a hiç ümitli olmadığımız kadar Ümitliyiz çünkü burada şu çıktı ortaya bu işin şiddetle bitmeyeceğiniz herkes öğrendi. Devlette bunu öğrendi, halkta bunu öğrendi ve Dünyada da bunun örnekleri mevcuttur. Silahla, şiddetle kimse bir yere varmamıştır bu silah olayları da miadını doldurduğunu ifade eden TUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadooğlu,” Diyalog yolu ile başlayan bu süreçte geri çekilmeleri gördükçe mutlu oluyoruz ancak sadece geri çekilmekle de bu yeterli değil. Bunun karşılığında demokratik adımların ve platformların kurulması, bireylerin özgürlükleri, halkın özgürlükleri kendini ifade etme özgürlüklerinin, düşünce özgürlüklerinin biran önce demokratik adımlarla yeniden taçlandırmamız lazım. Bunu da sivil anayasa ile taçlandırabiliriz”.

            Bir ülkenin mayasının anayasalar olduğunu ifade eden Kadooğlu bir evin evlilik cüzdanı var ise bir ülkenin vatandaşlarını da bir arada tutan da anayasalardır. Eskiden beri cunta yönetimi ile gelen anayasaların biran önce sivil ve bağımsız bir anayasa ile bu bireysel hakların etnik kökenlerin herkesin ifade edildiği bir sivil anayasanın çıkması ile birlikte bu ülke çok büyüyecek, çok gelişecek ve bütün dünyada söz edilen bir ülke haline gelecektir. 

-KALKINMA HAMLESİNİ CİZRE”DE BAŞLATACAĞIZ

Cizre”de 25 Haziran”da TUSİAD olarak yapacağımız toplantı için Şırnak Havaalanının açılmasını bekliyoruz ve buna göre planımızı yaptık. Bu yönde de girişimlerimiz hükümet nezdinde var ve çalışmalarımızı ayın 25″e yetiştirmeye çalışıyoruz ve kalkınma hamlesini Cizre”de başlatacağız. Bölgeye yatırım yapmak isteyen işadamlarına da seslenen Kadooğlu,bu bölge yıllardan beri bakir kalmış bir bölge.Bakir kalan bir bölgede iş adamları olarak fizibilitemizi yapacağız.Bu teşvikleri de göz önüne aldığınız zaman inanıyorum ki herkesin bölgeye yatırım yapma isteği olacaktır.

-BİZLER YATIRIM YAPALIM Kİ BAŞKALARINA DA GELİN YATIRIM YAPIN DİYEBİLELİM

TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Biz Kadooğlu ailesi, Kadooğlu Group olarak Cizre”ye yapacağımız yatırımı 25 Haziran”da yapılacak olan toplantıda açıklayacağız. Ümit ediyoruz ki Cizreli ve Şırnaklı zenginlerin, Doğu ve Güneydoğulu zenginler özellikle de Doğu ve Güneydoğu kökenli işadamlarının kendi doğdukları bölgede, yaşamış oldukları bölgeye %10 servetlerini bile sosyal sorumluluk olarak görüp bu bölgede yatırım yapmalarını bekliyoruz. Bizler yapacağız ki başkalarına da gelin yapın diyebilelim.

TUSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, toplantı sonunda toplantıya katılan mülki idare amirleri ve işadamlarına tek tek teşekkür ettikten sonra Öğretmen Evinden ayrıldı