TÜSİAD`dan Cizre çıkarması

TÜSİAD`dan Cizre çıkarması

Cizre’ye giden ve aralarında Mustafa Koç ve Güler Sabancı gibi isimlerin de bulunduğu Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının bölgeye önemli yatırım kararları açıklaması bekleniyor.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadooğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Cizre ziyaretini, “Burada bir düğün var. Nişanı yaptık, şimdi takı takmaya  gidiyoruz” şeklinde tanımlamıştı.

Fizibilitesi yapılmış ve planlanmış bazı yatırımlar olduğunu söyleyen Kadooğlu’nun bölgede 50 milyon dolara yakın yatırımı bulunuyor. Ziyaretin ve orada yapılacak toplantıların amacı TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan’ın yapacağı sunumda şu şekilde özetlenmişti: “Çözüm Sürecinin Başarıya Ulaşması Halinde, İlk Aşama: Hizmetler Sektörü Gelişiminin Bölge ve Türkiye Ekonomisine Etkisi, İkinci Aşama: Yeni Yatırımların Bölge ve Türkiye Ekonomisine Etkisi”

YENİ YATIRIMLAR

Bölgeye giden TÜSİAD heyetinde yer alan Başkan Muharrem Yılmaz’ın da yeni yatırımlarını açıklması bekleniyor. Yılmaz Ankara’daki son YİK toplantısı sonrasında şirketi Sütaş’ın bölgeye yapacağı yeni yatırımın ipuçlarını şöyle vermişti: “Bu süreci aynı zamanda demokratikleşme evresinin önemli bir aşaması ve Kürt meselesinin çözümüyle birlikte adil ve kapsayıcı bir kalkınma hamlasenin başlangıç unsuru görüyor ve destekliyoruz. 25 Haziran’da Güneydoğu’nun sınır illerinden Şırnak’ın ilçesi Cizre’de “İş dünyası zirvesi” düzenleyeceğiz. Çözüm sürecinin ekonomiye etkilerini ele alınacağız. Sütaş Grubu olarak biz de yatırım kararı açıklayacağız. Benim gibi TÜSİAD üyelerinden de yeni yatırım kararı açıklayacak arkadaşlarımız olacak.”

Sütaş’ın dışında Koç Grubu’nun da bu ziyarette Divan’ın Diyarbakır ve Gaziantep’te otel yatırımını açıklayacağı daha önce yazılmıştı.

60 MİLYON DOLAR YATIRIM

Ev sahibi Kadooğlu’nun zirveyle ilgili şu açıklamaları da dikkat çekiciydi: “Şu anda atılan adımların devamının  gelebilmesi ve barışın kalıcı olması için yatırım yapmak, istihdamı artırmak gerekir. Bize TÜSİAD olarak düşen bir ağabeylik görevidir.”

Bölgede toplam 50-60 milyon dolarlık bir yatırımım var. Hastane ve okul yaptık. Şimde ben de bölgeye yeni bir yatırım yapacağım. Ben 3-5 ay içinde yatırıma başlamış olurum. Diğer üyelerin de kısa sürede yapacağını tahmin ediyorum. İlk konuşmamda demiştim; ‘Şimdi düğün var, bize düşen görev nişan takılarını takmak, takıları takmaya gidiyoruz. Sözümüzün arkasında duruyoruz.”