YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN ÇAĞLI YENİ TÜKETİCİ KANUNU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN ÇAĞLI YENİ TÜKETİCİ KANUNU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 Tüketicinin korunmasını hedefleyen yeni kanunda, tüketici kredileri, kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri gibi birçok alanda uygulanacak yaptırımlar düzenlenerek yürürlüğe girdiğini belirten CTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çağlı, yeni tüketici kanuna göre artık tüketicilerin kredi kullandıkları bankadan sigortalanması zorunluluğunun kaldırıldığını belirterek, “Tüketici, isterse sigorta yaptırabilecek. Tüketicinin satın aldığı ürün ile ilgili cayma hakkı sürelerini 14 güne çıkarıldı Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak” diye konuştu.

Çağlı, yeni düzenleme ile tüketicilerin aldıkları üründen 2 yıl içerisinde vazgeçme hakkının olduğunu belirterek, “Mevcut kanunda uygulamada 30 gün sonra tüketiciler doğrudan sadece tamir ettirme hakkı bulunuyordu. Yeni kanunla birlikte tüketiciler sözleşmeden dönebilir, para iadesi isteyebilir. Ayıp oranında satış bedeli isteyebilir, ücretsiz onarım isteyebilir, aynı kalitede ürünle değiştirilmesini isteyebilir. Ürünün niteliğine göre 2 yıl içerisinde kullanabilecek” açıklamasında bulundu.

Finansal hizmetlerle ilgili düzenlemeye ilişkin Çağlı “Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Bu kanunla Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak. Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek” ifadelerini kullandı.

Konut kredisindeki düzenlemelere ilişkin CTSO Başkanı  Çağlı şu bilgilere yer verdi:

“Konut kredisinin erken ödenmesi halinde de tüketicinin hükümlülüğü hafifletildi. Yüzde 2’lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1’e indi. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Taksit ödemek için açtıkları hesaptan ücret alınması kaldırıldı.”

Ayrıca bu kanunla Maketten konut satışının artık yapılamayacağını belirten Çağlı, “Belediyelerden herhangi bir inşaat ruhsatı almadan inşaat yapan hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını kullanabilecekler. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor” ifadelerine yer verdi.

Çağlı “Kapıdan satış yapan firmalar, yetki belgesi almak zorundalar. Böylece kayıt altına olacaklar ve denetlenebilecekler bu anlamda vatandaşlarımızın Yeni Tüketici Kanunun getirmiş olduğu yükümlülükleri ve Hakları iyi analiz etmesi,buna göre hareket etmeleri toplumun daha sağlıklı tüketici profilinin oluşmasına yardımcı olacaktır. Dedi.