YÖNETİM KURULUMUZ HABUR SINIR KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

YÖNETİM KURULUMUZ HABUR SINIR KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı ve Yönetim Kurulu heyetini, Şırnak Vali Yardımcısı ve Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan ile İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken karşıladı. 

Vali Yardımcısı İlhan, burada günde yaklaşık 6 bin aracın giriş – çıkış yaptığını ifade ederek, Zaman zaman sıkıntılar oluyor ancak bunların hepsi çözülecek. Şu anda gündemimizde  3. köprü projesi var. Bu proje hayata geçtiği zaman kapıda fazla bekleme olmayacak. Elimizden gelen çabayı titizlikle sürdürmekteyiz.Tır parkı ve çevre yolu çalışmaları da en kısa sürede tamamlandığında Habur Sınır Kapısı çok rahat bir nefes alacaktır.diye konuştu. Ayrıca sınır kapısındaki yoğunluğa değinen İlhan,Irak’tan yurda girişleri 6 güne, Türkiye’den Irak’a girişleri 12 saate düşürmek için yoğun mesai harcadıklarını dile getirdi.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası ( CTSO ) Başkanı Süleyman Çağlı,Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan sıkıntılara işaret ederek,sorunların haledilmesi halinde ihracatta yükseliş olacağını belirtti.

İşadamları ve ihracatçıların Habur Sınır Kapısı’ndaki sıkıntılardan dolayı ihracat yapamayacak dereceye geldiğini dile getirdi. Habur’daki sıkıntılardan dolayı işadamlarının kapıdan geçmemek için ekonomik kayıpları bile göze aldığını ifade eden Çağlı, “Halbuki küresel krizin dünyayı sarstığı ve ülkemizin de döviz girişlerine ciddi şekilde ihtiyaç duyduğu bu günlerde ve özellikle faaliyete giren Şerafettin Elçi Hava Limanı’nın günlük seferlere başlaması sürecinde yaşanacak yolcu taşımacılığında da Habur Kapısı daha büyük bir önem arz edecektir. Çünkü Irak, ihracatımızdaki yerini her gün biraz daha üst seviyelere çıkarmakta ve bu ülkeye yapılan ihracat 10 milyar dolar seviyelerine gelmiş bulunmaktadır.” dedi. 

Irak’a ihracatın yapıldığı tek gümrük kapısının Habur Sınır Kapısı’nın olduğunu dile getiren Çağlı, TIR’ların günlerce kapıda beklemek zorunda kaldığını, bunun da maddi ve zaman kaybına neden olduğunu vurguladı. 

Habur’un kapasitesinin artırılması gerektiğini de belirten Çağlı, “Şu anki ihracatımızın en çok yapıldığı ülkeler arasında Irak ‘da bulunuyor. 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik, ancak bu 20 milyara da çıkarılabilir. Sınır kapısındaki problemlerin de çözülmesiyle bunun artacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili bakanlıklara, tüm yetkili ve ilgililere,iş adamları ve ihraç malları taşıyan araçların giriş ve çıkışlarının kolaylaştırılıp hızlandırılmasını istiyoruz. 3.Köprünün acilen devreye sokulması için çağrıda bulunuyoruz.” dedi Temaslarını tamamlayan heyet, Cizre’ye geçmek üzere Habur’dan ayrıldı.